Zobaczcie ten niesamowity przelot nad marsjańskim kraterem

Krater Korolewa na Marsie to największe znane lodowisko w Układzie Słonecznym. Położony na północnych nizinach Marsa, ma 82 km średnicy i 1,8 km głębokości w centrum.

Swoją nazwę zyskał dzięki Siergiejowi Korolewowi. Co ciekawe, choć krater wydaje się pokryty grubą wartswą śniegu, to w rzeczywistości jest to lód. Teraz, po latach od odkrycia tego miejsca, Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiła, jak wygląda przelot nad nim.

Film powstał na podstawie pięciu różnych ujęć wykonanych przez satelitę Mars Express w 2018 roku. Instrument ten, krążący wokół Czerwone Planety od 17 lat, wykorzystał kamerę HRSC. Pięć połączonych obrazów umożliwiło stworzenie mozaiki, która następnie przeszła korekcję kolorów. Miało to na celu pokazanie krateru z perspektywy, która przypomina ludzką.

Czytaj też: Prawdopodobnie wiemy, jak powstały ziemskie i marsjańskie składniki życia

Efekty działań pracowników ESA możecie sprawdzić oglądając powyższe wideo. Co ciekawe, lód w kraterze Korolewa występuje przez cały rok, ponieważ tamtejsza depresja zapewnia odpowiednio chłodny obszar. W przyszłości, podczas ewentualnej misji załogowej, region ten mógłby posłużyć kolonizatorom za zbiornik wody.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News