Wielka soczewka pomoże w uzdatnianiu wody

Ostatnio wiele pisze się o nowych systemach pozwalających na oczyszczanie wody. Jednym z nich była specjalna biopianka. Dzisiaj chcę krótko przedstawić Wam inną koncepcję o takim samym efekcie.

Firma z Oregonu przedstawiła sposób na oczyszczanie wody z wykorzystaniem jedynie mocy słońca. Wykorzystuje ona ową energię w soczewkach do podgrzewania próbki wody i rozkładania zanieczyszczeń takich jak bakterie E.coli czy Salmonella. System ten nazywa się Ray. Składa się on z dużej soczewki skupiającej promienie słoneczne na małym pojemniku. Oprócz ogrzewania wody jest ona także sterylizowana dzięki promieniowaniu UV. Wg firmy wystarczy to do zabicia 99% procent bakterii i do zniszczenia zanieczyszczeń takich jak nawozy. Biopianka także wykorzystywała słońce ale w troszkę inny sposób. Generalnie taka idea nie jest nowa jednakże ciężko jest ją wprowadzić na masową skalę.

Ray jest lekki, przenośny i nie wymaga zewnętrznego zasilania- jest on idealny do użycia w oddalonych rejonach. Został o także tak zaprojektowany aby przetrwać nawet ciężkie warunki środowiskowe. Twórcy mają nadzieję, że zostanie on wykorzystany w krajach rozwijających się, w zakładach rolniczych i górniczych oraz w punktach uzdatniania wody.

Źródło: http://www.popularmechanics.com/