W oceanie żyją organizmy oddychające arsenem

Arsen jest toksyczny dla prawie wszystkich form życia, ale naukowcy odkryli, że niektóre drobnoustroje zamieszkujące Ocean Spokojny wykorzystują go do oddychania. Odkrycie ma wpływ na to, jak życie może się przystosować do zmian klimatu, a także gdzie możemy je znaleźć na innych planetach.

Tlen odgrywa istotną rolę w każdej komórce ciała. Używamy go do chemicznej zmiany pożywienia w energię, która następnie zasila nasze organizmy. Ale w środowiskach, w których nie ma zbyt dużo tlenu, niektóre stworzenia ewoluowały, aby wykorzystać inne pierwiastki, najczęściej azot lub siarkę. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z jeszcze inną sytuacją.

Czytaj też: Na dnie oceanu znajduje się niezwykły organizm

Odkrycia dokonano w próbkach wody zebranych w Oceanie Spokojnym u wybrzeży Meksyku. Po przeprowadzeniu analiz genetycznych DNA z tych próbek zespół odkrył dwa szlaki genetyczne, które są znane z tego, że pomagają organizmom uzyskać energię poprzez przekształcenie jednej formy cząsteczki arsenu w inną i odwrotnie. Drobnoustroje oddychające arsenem zostały wcześniej znalezione w gorących źródłach lub jeziorach o wysokim stężeniu tego pierwiastka, ale znalezienie ich w oceanie, gdzie nie ma zbyt wiele arsenu, jest dość dziwne.

Mimo to wydaje się, że jest to bardzo mała populacja – mniej niż jeden procent drobnoustrojów zamieszkujących te wody. Za sprawą zmian klimatu, które mają zmniejszyć całkowitą ilość rozpuszczonego tlenu w oceanach, być może tego rodzaju układy oddechowe wykorzystujące inne pierwiastki staną się bardziej powszechne. Kolejnymi krokami dla zespołu odpowiedzialnego za odkrycie są próby hodowania tych mikrobów w laboratorium, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Woods Hole Oceanographic Institution]

Czytaj też: Naukowcy znaleźli prawie 200 000 wirusów ukrywających się w oceanach