W Norwegii odnaleziono świątynię Thora i Odyna

swiatynia wikingow

Na terenie Norwegii odkryto szczątki 1200-letniej pogańskiej świątyni poświęconej nordyckim bogom, takim jak Thor i Odin. Budynek został zbudowany przez wikingów kilka wieków przed tym, zanim rozpowszechniło się tam chrześcijaństwo.

Drewniana budowla, mająca 14 metrów długości, 8 metrów szerokości i 12 metrów wysokości, pochodzi z końca VIII wieku. Była wykorzystywana do oddawania czci i składania ofiar bogom podczas przesilenia letniego i zimowego.

Świątynia Thora i Odyna została zbudowana ok. 1200 lat temu

Prowadzone wykopaliska ujawniły ślady dawnych osad rolniczych sprzed 2000 do 2500 lat. Wśród znalezisk były m.in. pozostałości dwóch podłużnych domów, które stanowiły centrum małego gospodarstwa dla ludzi i ich zwierząt. Pozostałości świątyni pochodzą jednak z późniejszego okresu, kiedy to obszar ten zaczął być zdominowany przez elitarną grupę zamożnych rodzin.

Czytaj też: Wikingowie nie byli blondynami. Nie musieli nawet być Skandynawami

Czytaj też: Wikingowie mogli rozprzestrzeniać śmiercionośnego wirusa

Czytaj też: Topniejący lód odsłonił szlak handlowy z ery Wikingów

Co ciekawe, ówczesne świątynie posiadały charakterystyczne wysokie wieże nad dwuspadowym dachem, które były kopiami wież z wczesnochrześcijańskich kościołów. O przeznaczeniu tego miejsca świadczy również skupisko palenisk, na których przygotowywano jedzenie na święta religijne. Znaleziono tam też liczne kości – pozostałości po ofiarach ze zwierząt.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News