W jaki sposób działa marihuana?

marihuana, palenie

Tajemnica „mocy” marihuany tkwi w tzw. kannabinoidach. Konopie indyjskie produkują co najmniej 140 rodzajów tych związków, ale jeden jest szczególnie ważny. Nazywa się , istnieje jeden, który jest w dużej mierze odpowiedzialny za wiele skutków odczuwania haju. Nazywa się on tetrahydrokannabinol lub – krócej mówiąc – THC.

Kiedy człowiek wdycha dym z konopi, THC trafia do płuc i wchłania się tam do krwi. W przypadku spożycia marihuany, ich droga jest nieco dłuższa, ponieważ przebiega \przez wątrobę, gdzie enzymy przekształcają THC w inny związek, który następnie może wpływać na postrzeganie rzeczywistości. Przy paleniu wystarczy zaledwie 20 minut, aby narkotyk wywarł wpływ na mózg.

Cząstki, które pokonają barierę krew-mózg łączą się z receptorami w układzie endokannabinoidowym, związanym m.in. z odczuwaniem stresu, bólu, spożywanie żywności czy prowadzeniem metabolizmu. To właśnie ten układ wpływa na zachowanie niemal każdego neuroprzekaźnika w ludzkim organizmie. Celem transmisji dopaminy czy serotoniny są synapsy, oparte na obwodach połączeń neuronowych, które działają na ogromną skalę. Łącznie w mózgu znajduje się około 85 miliardów neuronów i aż 100 bilionów połączeń między nimi.

Czytaj też: Jak palenie marihuany wpływa na mózgi nastolatków?

Kiedy THC dociera do mózgu, cząsteczki rozpraszają się w synapsach, gdzie aktywują receptory CB1. Układ endokannabinoidowy zostaje zasypany sygnałami, których neurony postsynaptyczne nie wysłały. Kiedy presynaptyczne neurony przez mózg dostają „wiadomość” o zaprzestaniu wysyłania neuroprzekaźników, zmienia to normalny przepływ informacji pomiędzy neuronami i powoduje uczucie „haju”.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News