Reklama

W Alior Banku zdalnie zainicjujemy płatności z kont w innych bankach

Alior Bank wprowadza do swojej oferty kolejne rozwiązanie oparte na otwartej bankowości i usługach wynikających z unijnej dyrektywy PSD2. Klienci za pomocą bankowości internetowej Alior Online i aplikacji Alior Mobile będą mogli na początek zlecać przelewy ze swoich kont w 6 innych bankach, a niebawem taka usługa będzie udostępniona w pozostałych bankach. To kolejne udogodnienie Alior Banku, jakie w ramach bezpiecznego bankowania w kanałach zdalnych, uruchomił dla klientów.

Inicjowanie płatności z kont w innych bankach w Alior Banku

W pierwszej odsłonie usługi „Otwarta Bankowość” użytkownicy cyfrowych kanałów Alior Banku będą mogli realizować przelewy ze swoich kont w Santander Bank Polska, ING Banku Śląskim, Pekao S.A., PKO BP, Millennium i BNP Paribas. Następnie będzie ona rozwijana o rachunki w kolejnych bankach.

Krzysztof Grzeszczuk, Dyrektor ds. Open Banking w Alior Banku mówi:

W Alior Banku sukcesywnie wykorzystujemy możliwości, jakie daje nam otwarta bankowość. Po wykorzystaniu usług dostępu do informacji o rachunku w procesie pożyczkowym i udostępnieniu klientom  agregacji rachunków w kanałach cyfrowych, umożliwiamy zlecanie przelewów z rachunków w innych bankach 

Kaja Krassowska-Suchan, Menedżer Zespołu Biznesowego Bankowości Internetowej i Mobilnej w Alior Banku dodaje:

Jako nowoczesny i technologicznie rozwinięty bank chcemy udostępniać naszym klientom wygodne rozwiązania, dzięki którym zdalne kanały bankowe będą jeszcze bardziej kompleksowe. Bankowość internetowa i mobilna to nie tylko łatwiejsze zarządzanie finansami osobistymi, ale też szansa na bezpieczne załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu – dodaje

Czytaj też: Facebook rusza w Polsce z Facebook Dating. Szykuje się konkurencja dla Tindera
Czytaj też: Dostęp do plików na Dysku Google przyznamy bez opuszczania Gmaila
Czytaj też: Revolut w końcu otrzymał licencję bankową

Przelew za pośrednictwem Alior Online i Alior Mobile z konta w innym banku to wygodne i praktyczne rozwiązanie, jakie umożliwia usługa PIS (ang. Payment Initiation Service). Kiedy taka usługa jest szczególnie przydatna? Na przykład, jeśli planujemy większe zakupy i potrzebujemy „zebrać” większą kwotę ze swoich kont w kilku bankach. W takiej sytuacji, dzięki opcji „Otwarta bankowość” klienci wygodnie przeleją je z konta w innym banku. Funkcja pomocna jest również przy spłacie raty kredytu, jeśli kredytobiorca jeszcze nie posiada konta w Alior Banku. Wystarczy wskazać bank lub konto w innym banku, z którego realizowany jest przelew i wybrać rachunek kredytu w Alior Banku jako konto docelowe – bez konieczności przepisywania numerów rachunków i przełączania się pomiędzy serwisami.

Inicjowanie płatności z kont w innych bankach to kolejne wdrożenie Alior Banku, który, zgodnie z przepisami dyrektywy PSD2, korzysta ze statusu podmiotu trzeciego (ang. Third Party Provider, TPP). Pod koniec 2019 roku udostępnił on tzw. uproszczony proces kredytowy. Dzięki niemu klienci innych banków mogą ubiegać się o kredyt w Alior Banku bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach. Z kolei od maja br. użytkownicy serwisu transakcyjnego Alior Online mogą korzystać z agregatora kont – możliwości podglądu rachunków osobistych w innych bankach (od września funkcjonalność ta dostępna jest również w Alior Mobile). Obecnie rozwiązania te są zintegrowane z siedmioma bankami.