Udzielono pozwolenie na budowę pierwszego stadionu z drewna

Forest Green Rovers, Forest Green Rovers Eco Park, stadion z drewna, stadion

W 2016 roku firma Zaha Hadid Architects zaprezentowała projekt drewnianego stadionu dla angielskiej drużyny piłkarskiej Forest Green Rovers. Teraz z kolei otrzymała na to pozwolenie.

Według oficjalnego stanowiska firmy, stadion Forest Green Rovers Eco Park będzie „pierwszym na świecie drewnianym stadionem piłkarskim”. Jak więc nazwa wskazuje, zostanie zbudowany prawie w całości z drewna, pozyskiwanego w sposób ekologiczny. Prawie, bo w projekcie nie zabraknie przezroczystej membrany dachowej w celu złagodzenia wpływu słońca.

Wnętrze z kolei zostanie wykonane tak, aby podkreślić naturalne piękno drewna. Ogólny kształt i położenie 5000 miejsc zostały precyzyjnie dopracowane w projekcie, aby zapewnić widzom doskonały widok na boisko.

Forest Green Rovers, Forest Green Rovers Eco Park, stadion z drewna, stadion

Aby jeszcze bardziej zwiększyć ekologiczną wiarygodność, stadion Forest Green Rovers Eco Park będzie częściowo zasilany przez wytwarzanie energii odnawialnej na miejscu. Siłą rzeczy, zespół Forest Green Rovers określa już siebie „najbardziej zielonym klubem piłkarskim na świecie”.

To jednak nie koniec, bo stadion finalnie zaoferuje całkowicie wegańskie menu, stację ładujące elektrycznych samochodów, system gromadzenia wody deszczowej, panele słoneczne i boisko uprawiane metodami ekologicznymi.

Forest Green Rovers, Forest Green Rovers Eco Park, stadion z drewna, stadion

Sama historia projektu również jest ciekawa, bo jest tak naprawdę częścią większego projektu w Gloucestershire o nazwie Eco Park. Na początku tego roku nie uzyskał pozwolenia na budowę z powodu obaw o spodziewany wzrost hałasu i ruchu w najbliższej okolicy. Dlatego firma poprawiła nieco cały projekt i szacuje się, że stadion powstanie do trzech lat.