Tytuł Światowego Wnętrza Roku 2019 zaskarbił sobie odnowiony 90-letni dom

projekt J.C. Architecture, JCA Living Lab, nagroda Światowego Wnętrza Roku, Światowe Wnętrze Roku 2019

Niedawno w Amsterdamie miał miejsce Festiwal Światowych Wnętrz 2019 obok corocznego Światowego Festiwalu Architektury i to podczas niego nagrodzono projekt odnowionego domu.

Mowa dokładnie o JCA Living Lab, czyli niezwykłym domu w Tajpej na Tajwanie, który został ogłoszony Światowym Wnętrzem Roku (oficjalnie World Interior of the Year).

Za niego odpowiada firma J.C. Architecture, która odnowiła zbudowany ponad 90 lat temu budynek, a więc w czasach, gdy Tajwan był pod panowaniem Japonii.

Teraz ten stary budynek został przekształcony w nowoczesny dom dla rodziny, a sam remont został przeprowadzony bardzo gustownie. Starzejąca się stolarka pozostała zabezpieczona i komponuje się z nowoczesnymi dodatkami, wśród których wyróżnia się zwłaszcza rozbudowany system świateł.

Dodatkowo zwiększono w nim przestrzeń mieszkalną poprzez rozbudowę domu, stworzenie nowego salonu i kuchni, a także pokoju z myślą o spotkaniach. Jak stwierdzili sędziowie plebiscytu:

Dom jest niezwykle dostosowany do różnych, a czasem sprzecznych potrzeb młodej rodziny. Każdą przestrzeń można wynegocjować i dostosować, zachęcając dom do bycia inkubatorem pozytywnych różnic w jednostce rodzinnej.

Idąc dalej, nie omieszkali stosownie go opisać:

Do prac zaangażowano lokalnych rzemieślników, a elementy z recyklingu zostały swobodnie zmieszane z zupełnie nowymi. Wewnętrzna przestrzeń wycieka do ogrodu, który sam w sobie jest pomieszczeniem na zewnątrz, podczas gdy światło przenika w nieoczekiwany sposób i od czasu do czasu niebo równoważy zatłoczone otoczenie miejskie.