TVP idzie na wojnę z Wirtualną Polską

Tydzień bez absurdów w TVP tygodniem straconym. Państwowa telewizja postanowiła znaleźć sobie nowego wroga i uderza w Wirtualną Polskę. A konkretnie telewizję WP Pilot. „Argumenty” przedstawione w Wiadomościach mogą wywołać co najwyżej wściekłość lub uśmiech politowania.

Telewizja nie można być nadawana w Internecie. Zły Internet!

Sztandarowy program informacyjny Telewizji Polskiej ponownie wytoczył swoje największe działa. W niedzielnym wydaniu Wiadomości mogliśmy zobaczyć materiał uderzający w telewizję WP Pilot. Już sam tytuł materiału wskazywał na to, że będzie ciekawie – Nieuczciwe praktyki w Internecie.

Zdaniem TVP telewizja WP Pilot stosuje nielegalne praktyki, a sama usługa jest łupieniem Internautów. Wszystko przez to, że kanały Telewizji Polskiej są darmowe i nadawca nie widzi powodu, dla którego ktoś miałby za niego płacić w Internecie (wystarczy, że ma płacić abonament RTV i oglądać reklamy).

Czytaj też: Dlaczego firma SpaceX Elona Muska rozpoczęła współpracę z Pentagonem?

Telewizja Polska jest w błędzie

Na odpowiedź WP nie trzeba było długo czekać. Internetowy gigant przypomina, że stosuje w tym przypadku przepisy zatwierdzone przed laty przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski, a potwierdzone przez polskie sądy. Tak WP Pilot musiała już w tej sprawie mierzyć się w sądach, również z TVP. Zwycięsko. Chodzi tutaj o zasadę must carry must offer. W myśl której każdy właściciel telewizji musi udostępnić na swojej platformie kanały – TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls oraz regionalną antenę TVP. Z kolei ich nadawca nie może odmówić na to zgody, bez względu na wynagrodzenie.

Czytaj też: Październikowe premiery w CANAL+ telewizja przez internet

Telewizja Polska jak skansen

Na początku października głos w tej sprawie zabrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W stanowisku czytamy, że odchodzenie od tradycyjnej telewizji na rzecz treści w Internecie jest faktem. A działania Telewizji Polskiej są brakiem zrozumienia dla otaczającej rzeczywistości.

Czytaj też: Recenzja filmu Diabeł wcielony – bo Netflix jak chce, to potrafi

WP Pilot pomaga Telewizji Polskiej

Zdaniem Tomasza Machały, prezesa WP Pilot, Telewizja Polska działa w tym momencie na szkodę spółki. Wynika to z tego, że 77% widzów TVP to osoby w wieku 50+, z kolei kanały TVP1 i TVP2 ogląda 63% osób w wieku 60+. A reklamodawcy płacą za reklamy docierające do widowni 16-49. WP Pilot udostępniając kanały Telewizji Polskiej zdecydowanie pomaga jej w dotarciu do reklamodawców. Działania prezesa Jacka Kurskiego porównał do działania radnych Kraśnika. Tomasz Machała zaznacza, że w materiale Wiadomości prawdziwe było niewiele więcej niż nazwisko autora.

Sam nie do końca rozumiem zarzutów o płacenie za dostęp do kanałów TVP na WP Pilot. Można je oglądać za darmo, o ile mamy konto pocztowe na WP lub O2, albo założymy bezpłatne konto. Oczywiście w pewnym sensie płacimy oglądając reklamy. Podobnie jak w przypadku TVP – oglądamy reklamy, a dodatkowo jeszcze powinniśmy płacić podatek od luksusu w postaci abonamentu RTV. Choćby z tego powodu zarzuty TVP są absurdalne. Ale z drugiej strony – nie pierwszy i na pewno nie ostatni raz.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News