Test powerbanku TP-Link TL-PB20000

Pojemny powerbank to podstawa wielu wycieczek. Czy jednak dosyć pojemna konstrukcja, taka jak TP-Link TL-PB20000, może naprawdę kosztować tak mało?

Powerbank otrzymałem wraz z instrukcją oraz kablem USB- micro USB. Szkoda, że w zestawie nie ma przewodu USB-C, który na pewno bardzo by się przydał.

TP-Link TL-PB20000 wygląda całkowicie normalnie. Jest on cały czarny i kompletnie niczym się nie wyróżnia. Jego dokładne wymiary to 157,8 mm x 65,4 mm x 24 mm i wazy on 376 g. Przypomina on więc trochę małą cegłę – jednakże przy pojemności 20000 mAh ciężko o inne wykonanie.

Powerbank oferuje dwa wyjścia USB 5V/ 2,1 A. Żadne z nich nie mają szybkiego ładowania. Porty oferują funkcję smart charging, czyli powinny dostosować się do podłączonego sprzętu. TP-Link TL-PB20000 ładowany jest ze złącza micro USB. Odbywa się to również napięciem 5 V i prądem 2,1 A. Powerbank ma cztery diody informujące i naładowaniu banku energii. Nie zabrakło też przycisku do wyświetlania poziomu baterii. Ważną rzeczą jest to, że TP-Link TL-PB20000 może działać jako ładowarka. Można więc jednocześnie ładować powerbank i podłączone do niego urządzenia.

Nie zabrakło też kilku zabezpiezeń. TP-Link TL-PB20000 oferuje ochronę przed zwarciami, przetężeniami, nadmiernym rozładowaniem, przepięciami, nadmiernym naładowaniem czy przegrzaniem.

Testy TP-Link TL-PB20000

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu elektronicznego obciążenia USB DTU-CCL01. Pozwala ono na zmierzenie obsługi różnych standardów szybkiego ładowania oraz rozładowanie powerbanka. To ostatnie odbywało się przy natężeniu 2 A i napięciu 5 V. Zmierzona wartość w mAh została przemnożona przez 1,35 w celu uzyskania realnej wartości pojemności (baterie w powerbankach najczęściej działają z napięciem 3,7 V stąd taki przelicznik, jeśli jest inaczej to zaznaczę to w teście).

Zgodnie z oczekiwaniami TP-Link TL-PB20000 nie wspiera żadnego szybkiego ładowania. Zaliczony jest jedynie BC1.2 DCP 5 V i niestety szybko nie naładujecie Waszego sprzętu. Zmierzona pojemność jest bardzo dobra. Stosunek do deklarowanej wynosi 91,6%, co jest także znakomitym wynikiem.

Podsumowanie testu TP-Link TL-PB20000

Powerbank kosztuje ok. 120 zł. To właśnie cena jest ogromną zaletą konstrukcji. TP-Link TL-PB20000 osiągnął bardzo dobry wynik w teście pojemności, czyli producent tutaj nie oszukuje. Kolejną zaletą jest sporo zabezpieczeń, które zapewnią bezpieczeństwo Waszemu sprzętowi. Oczywiście tak tania konstrukcja musi mieć swoje wady. W tym przypadku jest to brak obsługi szybkiego ładowania, które może czasami być niezastąpione. W zestawie brakuje mi kabla USB-C, samo ładowanie też mogłoby się odbywać poprzez złącze USB-C. Także powerbank wygląda trochę jak cegła – jeśli zależy Wam na wyglądzie to będziecie trochę zawiedzeni. W tej cenie jednak oceniam konstrukcję pozytywnie. TP-Link TL-PB20000 to typowy powerbank nastawiony na niską cenę i wysoką pojemność i jeśli takiego szukacie to nie zawiedziecie się.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.