Tintin obchodzi swoje 90. urodziny

Tintin skończył 90 lat. Od 1929 roku przygody reportera i jego psa Milusia, tworzone ręką belgijskiego artysty Hergé’a, nie straciły na aktualności. Perypetie Tintina nadal pasjonują czytelników. Są wznawiane częściej niż kiedykolwiek, wciąż inspirują artystów, pisarzy, producentów i reżyserów.

Przygody Tintina są bestsellerami na całym świecie. Sprzedano dotąd ponad 230 milionów egzemplarzy. Komiksy zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. We Francji co druga rodzina posiada przynajmniej jeden album Przygód Tintina. W polskiej wersji językowej pierwsze dwa albumy wydał Egmont Polska w 1994 roku. Tintina czytelnicy doceniają głównie za opowieść, „czystą linię” i wciąż aktualne kwestie oraz uniwersalne wartości zawarte na kartach komiksu.

W 1999 roku czytelnicy Le Monde sklasyfikowali album pt.: Błękitny lotos na osiemnastej pozycji wśród najistotniejszych książek dwudziestego wieku. Tintin znalazł się w doborowym towarzystwie u boku Aldousa Huxleya, Sołżenicyna i Anny Frank. Jednocześnie wielu badaczy pochyla się nad analizą fenomenu tego komiksu. Ponadto, na międzynarodowych aukcjach dzieł sztuki kolekcjonerzy płacą astronomiczne sumy za oryginalne rysunki Hergé i wszelkie „tintinofilskie” przedmioty. Podczas jednej z licytacji w Paryżu (1998 r.) oryginalne szkice sprzedano za 25 000 dolarów. Pewne wydanie Tintina z 1943 roku na aukcji dwa lata temu osiągnęło kwotę 100 tysięcy euro, stając się najdroższym europejskim komiksem.

„Hergé miał na moje dzieło ten sam wpływ co Disney. Dla mnie jest on kimś więcej niż rysownikiem komiksów. U niego istnieje wymiar polityczny i satyryczny”.

Andy Warhol

Garść dat i wydarzeń

  • 22 maja 1907 r. – w Brukseli urodził się Georges Remi, czyli Hergé.
  • 10 stycznia 1929 r. – Tintin i Miluś pojawiają się po raz pierwszy w Le Petit Vingtième.
  • Rok 1930 – ukazuje się pierwszy album pt.: Tintin w kraju Sowietów.
  • Rok 1946 – publikacja pierwszego numeru tygodnika pt.: Tintin.
  • Rok 1954 – Tintin spaceruje po Księżycu, piętnaście lat przed Neilem Armstrongiem.
  • Rok 1976 – ukazuje się ostatnia przygoda Tintina.
  • 3 marca 1983 r. – Hergé umiera w wieku 76 lat.

Źródło: materiały prasowe.