Test pendrive Kingston DataTraveler Elite G2 128 GB

DataTraveler Elite G2 to w miarę nowy produkt na rynku. Posiada on kilka ciekawych cech, które wyróżniają go na tle konkurencji. Jakie to są cechy?

Pendrive został zapakowany w małe opakowanie. Z ważnych rzeczy, które są na nim napisane są: długość gwarancji, która wynosi 5 lat oraz kompatybilność ze złączem USB 2.0/3.0 oraz 3.1.

DataTraveler Elite G2 ma wymiary 59,37 mm x 18,98 mm x 10,8 mm. Wygląda on dosyć nieźle – jest cały czarny z białymi napisami. Posiada z jednej strony specjalną powierzchnię, która ułatwia jego wyjmowanie ze slotu USB. O jego pracy informuje niebieska dioda umieszczona przy jednym z końców. Złącze USB zabezpieczone jest za pomocą nakładki. Niestety, po jej zdjęciu nie można jej nigdzie przymocować więc trzeba uważać żeby jej nie zgubić. Z drugiej strony znajduje się miejsce na smycz. Jakość wykonania jest znakomita – obudowa jest cała z wodo i wstrząsoodpornego materiału. Producent deklaruje odczyt na poziomie 180 MB/s i zapis równy 70 MB/s. Temperatura pracy wynosi od 0°C do 60°C a przechowywania od -20°C do 85°C. Pendrive nie posiada dołączone żadnego dodatkowego oprogramowania oraz jest kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi.

Czytaj też: Test pendrive Kioxia TransMemory U365 i U301

Testy i podsumowanie

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92GB) na pendriva: 98 s, 30 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92GB) z pendriva na dysk: 23 s, 126 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,44 GB) na pendriva: 80 s, 44 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,44 GB) z pendriva na dysk: 24 s, 144 MB/s

Jak możecie zauważyć, w testach syntetycznych wyniki są nawet większe od tych deklarowanych przez producenta. Jedynie przy zapisie próbek 4K pendrive kompletnie sobie nie poradził – wyniki są bardzo niskie. W testach kopiowania plików rezultaty są już niższe, jednakże ciągle są na akceptowalnym poziomie jak na tradycyjną pamięć bez rozwiązań znanych z dysków SSD – pendrive w miarę szybko poradzi sobie z kopiowaniem paczki czy też pojedynczego, dużego pliku.

Kingston DataTraveler Elite G2 128 GB kosztuje około 210 zł. Nie jest to wygórowana cena jak na pamięć flash o takiej pojemności. Pendrive osiąga znacznie wyższe od deklarowanych prędkości w testach syntetycznych – jedynie przy zapisie próbek 4K pendrive totalnie poległ. W testach kopiowania jest już trochę gorzej, ale podobny spadek widoczny jest przy wszystkich pendrivach. Co ważne, kopiowanie nadal odbywa się z dobrą prędkością i większą od konkurencji w podobnej cenie. Elite G2 jest także znakomicie wykonany – posiada metalową, wodo i wstrząsoodporną obudowę. Jeśli szukacie bardzo dobrej konstrukcji za ok. 200 zł i o pojemności 128 GB to spokojnie możecie zdecydować się na propozycję od firmy Kingston – do przenoszenia czy archiwizacji plików będzie on bardzo dobrą konstrukcją.