Test dysku SSD Transcend SSD370S 512 GB

Jakiś czas temu miałem okazję przedstawić Wam test dysku SSD370S 256 GB. Tym razem trafiła do mnie jego większa wersja. Czy moje zdanie o dysku będzie takie samo jak w przypadku mniejszej wersji?

Dysk został zapakowany w małe, kartonowe pudełko. Znajdują się na nim podstawowe informacje dotyczące tej konstrukcji. W środku, oprócz SSD, znajduje się mnóstwo ulotek, adapter pozwalający na montaż dysku w zatoce 3,5 cala, dwa zestawy śrubek, instrukcja szybkiej instalacji. Ta ostatnia, mimo braku języka polskiego, dobrze i prosto wyjaśnia montaż dysku. Gwarancja wynosi 3 lata- mogła by być troszkę dłuższa.

Transcend SSD370S 512 GB zamknięty został w aluminiowej obudowie o wymiarach 100 mm x 69,85 mm x 6,8 mm. Powinien więc zmieścić się on także w każdym laptopie. Waży on 58 g. Design jest identyczny jak w przypadku mniejszej wersji, czyli jest on prosty, żadnego szaleństwa nie ma. Dysk łączy się z komputerem za pomocą złącza SATA III 6Gb/s a zasilany jest ze złącza SATA. Teraz czas na prędkości. Otóż w programie Atto, producent deklaruje zapis na poziomie 460 MB/s oraz odczyt równy 560 MB/s. W programie CrystalDiskMark te parametry kolejno mają wynosić 460 MB/s i 520 MB/s. Jest więc identycznie jak w mniejszej wersji- wszystko dlatego, że te dane podawane są dla wersji 1 TB. Temperatura, w jakiej SSD370S może pracować, zaczyna się od 0°C a kończy na 70°C. Także tutaj została zastosowana technologia DevSleep Mode, która pozwala na oszczędzanie energii.

Dane przechowywane są nad dwóch synchronicznych kościach MLC. Kontroler to  TS6500 firmy Transcend, który tak naprawdę jest tym samym co Silicon motion SM2246EN. Jako pamięć podręczną Transcend zastosował kość Samsunga. Rzeczywista pojemność dysku wynosi 477 GB.

Testy i podsumowanie

Dysk zazwyczaj jest minimalnie wolniejszy od swojej mniejszej wersji. Jest także wolniejszy od Samsunga Evo. Natomiast jest on zazwyczaj szybszy od Plextora M6V 128 GB, widać to w szczególności w testach PCMark8 SSD370S 512 GB zanotował bardzo niskie wyniki w AS SSD odczyt, AS SSD ISO oraz w kilu testach CrtystalDiskMark. Nie ma ani jednego testu, gdzie dysk zaskoczyłby wysoką wydajnością. W większości jest on po prostu przeciętny.

Transcend SSD370S 512 GB kosztuje około 680 zł. Za niższą cenę można dostać Samsugna 850 EVO, który zwyczajnie jest wydajniejszą konstrukcją, tyle że opartą na pamięciach TLC. Jeśli szukacie czegoś na MLC to wydaje mi się, że ten dysk będzie jedną z ciekawszych budżetowych propozycji. Prezentuje on przeciętną wydajność, natomiast cena troszkę to usprawiedliwia. Co więcej, patrząc tylko na pamięci MLC, to jego bezpośrednią konkurencją jest Plextor M6V, który jest znacznie wolniejszą konstrukcją. Oczywiście testowałem wersję 128 GB a nie 512 GB, więc przy większej pojemności wydajność może wzrosnąć, natomiast M6V ciągle powinien być wolniejszy od SSD370S. Jeśli przeszkadzają Wam pamięci TLC w produkcie Samsunga to możecie brać produkt Transcend, jeśli nie robi Wam rodzaj pamięci różnicy to dalej zdecydowanie bierzcie Samsunga.