Ta robotyczna nić może dostać się do Waszego mózgu

nić, robot nić, robotyczna nić, robot MIT< mózg, zakrzep w mózgu, robot zakrzep, robot mózg

Zespół z MIT opracował właśnie małego robota przypominającego nić, który może usuwać zakrzepy z mózgu. Stwarzają one ogromne kłopoty lekarzom i często ich usunięcie jest bardzo niebezpieczne.

Robotyczna nić składa się ze stopu niklowo-tytanowego w rdzeniu. Zapewnia jej to elastyczność oraz sprężystość. Może się ona dobrze przemieszczać w krwiobiegu i omijać wszelkie napotkane przeszkody. Robotyczna nić pokryty jest gumą z cząsteczkami magnetycznymi i wykończona jest hydrożelem, który zapewnia minimalne tarcia.

Czytaj też: Najlepsi gracze Madżong drżą przed tą SI

Zespół przetestował swoje rozwiązanie w replice głównych naczyń krwionośnych i mózgu. Badacze porównują kontrolę nad robotem do ciągnięcia za sznurki marionetki. Byli oni w stanie jednak spokojnie przeprowadzić go przez wąskie naczynia krwionośne.

Naukowcy chcą teraz rozszerzyć jej funkcjonalność do dostarczania leków albo leczenia zakrzepów za pomocą światła. W tym celu muszą oni przeprowadzić kolejne eksperymenty – doprowadzić robota do miejsca i odpalić laser. Ciekawe, czy kiedyś rzeczywiście będziemy leczeni za pomocą tego typu urządzeń.

Czytaj też: Szczegółowa mapa pokazuje w jaki sposób wirusy atakują ludzi

Źródło: Newatlas