Sztuczna inteligencja wyjaśnia fenomen utworu muzycznego

Sztuczna inteligencja wyjaśnia fenomen utworu muzycznego
Sztuczna inteligencja wyjaśnia fenomen utworu muzycznego

Jeśli jesteście na bakier z topowymi utworami sezonowymi, to zapewne nawet nie powie Wam wiele tytuł utworu Old Town Road autorstwa 20-letniego rapera Lil Nas X z Billym Ray Cyrusem. Utwór ten warto jednak znać, bo nie to co stare Despacito, doczekał się analizy od technologii przyszłości. 

Czytaj też: Huawei Mate 30 Pro na kolejnym realnym zdjęciu

Trzeba sobie powiedzieć jedno – wbicie prawie 274 milionów odtworzeń na samym YouTube ze zgarnięciem ponad 8 milionów łapek w górę zdecydowanie świadczy o tym, że Old Town Road jest hitem. Ciekawi Was dlaczego?

Odpowiedzi na to postanowili udzielić badacze z uniwersytetu południowej Kalifornii, którzy stworzyli narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, oceniające, w jaki sposób przetwarzamy i postrzegamy muzykę, co może rzucić nieco światła na fenomen powyższego utworu. Chociaż gatunkowo trudno go określić, to system ustalił, że:

Teksty są przesiąknięte gatunkiem country, ale akordy i instrumentacja wcale nie brzmią jak country. Algorytm podkreśla złożoność muzyki, zarówno pod względem jej budowy, jak i jej postrzegania, innymi słowy, jak ludzie ją przetwarzają.

Mamy więc do czynienia z tak dziwnym połączeniem, które po prostu „zaskoczyło”. Dokładną analizę tego utworu zapewnia „nakarmienie” systemu 190165 segmentami muzycznych z 5300 piosenkami pop, aby finalnie rozłożyć Old Town Road na czynniki pierwsze, rzucając światło na jego akordy, tekst oraz połączenie obu.

Z nich wynika, że to unikalne połączenie sprowadza się do tekstu country (bijącymi w serducha Amerykan), typowo rockowej melodii za sprawą gitar i gatunku pop, który bije z niego całymi garściami. Oto więc czynniki, które SI uważa za najważniejsze w Old Town Road.

Czytaj też: Okulary Spectacles 3 Snapchata, a więc druga kamera i cena z kosmosu

Źródło: Popular Mechanics