Szczegółowa mapa pokazuje w jaki sposób wirusy atakują ludzi

wirus, mapa wirusów, atakowanie wirusa, oddziałowanie wirusa, wirus komórka, Zika

Biolodzy z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons wykorzystali metodę obliczeniową do mapowania interakcji białko-białko pomiędzy znanymi wirusami atakującymi ludzi a naszymi komórkami. Metoda ta wygenerowała wiele informacji o tym, jak wirusy manipulują komórkami.

Na poziomie molekularnym wirusy atakują komórki i manipulują nimi w celu replikacji, przeżycia i spowodowania choroby. Dzieje się tak dzięki interakcji białko-białko w obrębie gospodarza komórkowego.

Czytaj też: Doszło do uruchomienia zaawansowanego zegara atomowego

Naukowcy wykorzystali algorytm P-HIPSTer do systematycznego badania tych interakcji. Sprawdzili oni 1001 wirusów infekujących ludzi i ok. 13 tysięcy kodowanych białek. Algorytm przewidział ok. 280 tysięcy prawdopodobnych par białek, które stanowią teraz bardzo obszerny katalog z dokładnością 80%.

Wśród odkryć naukowcy znaleźli, że wirus Zika oddziałuje z receptorem estrogenowym. Co więcej, może on skutecznie hamować replikację wirusa. Jest to bardzo ważne u kobiet w ciąży, gdzie w trzecim trymestrze poziom estrogenów jest najniższy. Wtedy tez płód jest najbardziej narażony na wirusa, na którego nie ma szczepionki ani skutecznego leczenia.

Możliwe więc, że dzięki tym badaniom naukowcy znajdą nowe sposoby na niewyleczalne choroby. Ciekawe, czy rzeczywiście sporo grup badawczy przyjrzy się nowej mapie.

Czytaj też: Grawitacja kwantowa może odwrócić przyczynę i skutek

Źródło: Phys