Firma Subfretboard zrewolucjonizowała gryf gitary

... a przynajmniej tak twierdzi

Firma Subfretboard zrewolucjonizowała gryf gitary
Firma Subfretboard zrewolucjonizowała gryf gitary

Gryf w wielu dzisiejszych gitarach składa się z drewna zwieńczonego…  drewnem ze strunami, umiejscowionymi w precyzyjnych punktach wzdłuż niego. System Subfretboard stosuje inne podejście, kładąc długą metalową płytę na wierzchu głównego drewna z wypełnionymi drewnem progami, tworzącymi podstrunnicę.

Czytaj też: Nowa kolekcja zegarków Roger Dubuis używa zużyte opony Pirelli

Twórcy Subfretboard obecnie zbierają fundusze na Kickstarterze, aby uzyskać ograniczoną liczbę modeli do produkcji, a także planują zaprezentować projekt podczas NAMM 2020 w Anaheim Convention Center w Kalifornii. Pomysłodawcy zaczęli poszukiwać sposobów na poprawę brzmienia gitar elektrycznych i basowych, dążąc do lepszego podtrzymania i większej naturalności. Głównym elementem systemu, który to gwarantuje jest wspomniana płyta z metalu, która przebiega wzdłuż szyi i przechodzi w zagłębienie korpusu aż do mostu.

Blok ten nie ma przyspawanych progów, lecz jest wykonany z solidnego kawałka aluminium. Tam, gdzie tradycyjne progi są wciskane w listwy wykonane z drewna podstrunnicy, drewniane klocki są wstawiane między progi struktury Subfretboard i wykończone według specyfikacji. Wynikiem jest podobno bogatszy zakres i większa trwałość do około 2500 Hz, która w porównaniu do tradycyjnej gitary prezentuje się następująco:

Na Kickstarterze Subfretboard zaszalało i wprowadziło tam kilka modeli, których cena zaczyna się od około 5000$. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szacuje się, że wysyłka rozpocznie się w lutym 2020 r. Poniższy film ma więcej.

Czytaj też: USA umacnia swoją pozycję w rankingu superkomputerów

Źródło: Kickstarter, New Atlas