Sroki wcale nie kradną błyszczących przedmiotów

Pora obalić kolejny mit. Sroki nie kradną błyszczących przedmiotów… One się ich boją. Nowe badania biorą na celownik znaną wszystkim bajkę o srokach, które kradną. Wywodzi się ona z europejskiego folkloru. Wielu z nas wierzy, iż te ptaki mają tendencję do kradnięcia biżuterii i innych drobiazgów, aby później umieścić zdobycz w swoim gnieździe. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter, twierdzą, że tego typu przedmioty odstraszają ptaki, ponieważ mogą okazać się dla nich niebezpieczne.

Podczas testu usypano kupkę, która składała się z błyszczących przedmiotów takich jak śrubki, pierścionki oraz prostokątne kawałki aluminium. Druga przestrzeń również wypełniona została tymi samymi przedmiotami, ale pomalowano je na kolor matowo niebieski. Badacze ustawili jadalne orzechy 30cm obok każdego przedmiotu. Po 64 próbach, sroki podniosły błyszczący obiekt tylko 2 razy, po czym pozbyły się go niemalże natychmiastowo.

Ptaki unikały błyszczących i niebieskich przedmiotów, zwyczajnie się ich bały. Inicjator całego przedsięwzięcia, Dr Toni Shephard, wyjaśnił:

Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że błyszczące obiekty przyciągają uwagę tych ptaków. Ponadto sroki wykazały, iż tego typu przedmioty je odstraszają. Jest to neofobia, strach przed nieznanym.

Wychodzimy z założenia, że ludzie zauważają przypadki, kiedy sroki okazjonalnie podnoszą błyszczące obiekty. Jest to rzadkość, a ptak podnoszący przykładowo orzechy, nie zwraca na siebie takiej uwagi. Mit jest zwyczajną formą generalizacji i nie ma w nim ani ziarnka prawdy.

Trzeba się zastanowić, czy opowiadanie takich bajek ma jakikolwiek sens.