Specjaliści od broni, czyli warszawscy rusznikarze

Specjaliści od broni, warszawscy rusznikarze

Wojsko Polskie przypomina o zawodzie, o którym nie myślimy na co dzień. Może i nie jest to tak archaiczny zawód, jak bednarz, ale i tak warszawscy rusznikarze nie są częstym tematem w mediach.

Warszawscy rusznikarze

Jak podaje Wojsko Polskie, w Oddziale Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego pracują rusznikarze, czyli fachowcy bez których niektórym ponoć nawet trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości warszawskich jednostek wojskowych. Wykonują też prace na rzecz m.in. Żandarmerii Wojskowej, Wojskowej Akademii Technicznej i Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych.

Czytaj też: Wielka Brytania sięgnie po czołg Eurotank?
Czytaj też: Lekki, ale solidny wojskowy dron Bug dla Brytyjczyków
Czytaj też: Bojowy dron Loyal Wingman po kolejnych testach

Potwierdzają to statystyki, według których warszawscy rusznikarze w ubiegłym roku wykonali naprawy rusznikarskie ponad 5 tysięcy sztuk broni, a w tym ponad osiemdziesiąt 5,56 mm karabinków reprezentacyjnych użytkowanych przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Poslkiego.

Czytaj też: Ruszyły testy opancerzonego robota Type-X Milirem
Czytaj też: Woda jako ratujący życie środek na polu bitwy? Sprawdźcie rozwiązanie z USA
Czytaj też: Jeden z pierwszych amerykańskich VSTOL na 54-letnim nagraniu

Zajmowali się też naprawą sprzętu noktowizyjnego oraz optycznego, jak również hełmami, czy maszynami biurowymi, a do ich zadań należy nawet ozonowanie hełmów kompozytowych i kamizelek kuloodpornych.

Chcesz być na bieżąco z WhatsNext? Obserwuj nas w Google News