Sieć 5G w całej okazałości. Nokia rozpędziła ją do prawie 5 Gb/s

Chciałoby się powiedzieć – spokojnie, to tylko testy. Ale wynik osiągnięty przez Nokię w testach sieci 5G robi wrażenie. Szczególnie, że wykorzystano do tego komercyjnie dostępne sieci oraz technologie, które znamy z sieci LTE.

Sieć bezprzewodowa nigdy nie była tak szybka

Podczas testu w Dallas w Stanach Zjednoczonych Nokia rozpędziła sieć 5G, przy niewielkiej pomocy LTE, do 4,7 Gb/s. Wykorzystano do tego technologię Nokia AirScale oraz co najważniejsze, testy były prowadzone na komercyjnych nadajnikach. Nie było to testy laboratoryjne w nieosiągalnych warunkach.

To się dopiero nazywa agregacja pasm

W Polskich sieciach LTE wykorzystuje się maksymalne agregację czterech pasm. To pozwala na uzyskanie prędkości pobierania rzędu nawet kilkuset megabitów na sekundę. A jak uzyskać 4,7 Gb/s?

W tym celu Nokia wykorzystała agregację aż ośmiu(!) pasm sieci 5G na częstotliwości 28 i 39 GHz. Każda nośnia miała szerokości 100 MHz, co w sumie daje potężny kanał o szerokości 800 MHz. A to nie koniec, bo połączenie wspierał dodatkowy kanał sieci LTE o szerokości 40 MHz. Takie połączenie w ramach technologii dual connectivity (EN-DC) to właśnie wspomniane wcześniej Nokia Air Scale.

Prędkość 4,7 Gb/s została uzyskana zarówno w sieci klasycznej, jak i wirtualnej 5G vRAN.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News