Second Century Project uczci wielki rok dla Warner Bros.

Second Century Project uczci wielki rok dla Warner Bros.
Second Century Project uczci wielki rok dla Warner Bros.

Starchitekt (taki architekt, ale równie popularny, co celebryci, dzięki swoim projektom) Frank Gehry zaprojektował nową siedzibę dla giganta rozrywki, jakim zdecydowanie jest Warner Bros. W ramach Second Century Project (Projekt Drugiego Wieku) postawi w mieście Burbank w Kalifornii dwa budynki zaraz obok autostrady, które śmiało możemy porównać do gór lodowych.

Sama nazwa projektu „Drugi Wiek” odnosi się bezpośrednio do tego, że Warner Bros. będzie obchodził swoje 100-lecie w 2023 roku. Z tej okazji firma zapewne planuje znacznie więcej, niż postawienie jedynie nowych, choć trzeba przyznać, że przynajmniej finezyjnych biurowców dla swoich pracowników. Szkoda tylko, że zamiast zawitać na inny rynek, zarząd postawił na zbudowanie nowych biur zaraz obok tych starych.

Projekt będzie obejmował zarówno siedmiopiętrowego, jak i dziewięciopiętrowego biurowca o kolejno powierzchni około 33000 i 41 000 m2. Oba budynki będą przyciągać wzrok zwłaszcza główną fasadą ze szkła i metalu, która w wielu miejscach zdaje się przeczyć prawom solidnej architektury, ukazując nieregularne kształty. Teren dookoła budowli będzie z kolei pokryty drzewami, a na to przynajmniej wskazują rendery planu.

Za ciekawostkę można uznać to, że Second Country Project będzie cechował się trwałością i zostanie wybudowany zgodnie z zasadami do uzyskania certyfikatu LEED w kwestii budownictwa ekologicznego. Pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku, a pierwsza faza ma się zakończyć za trzy lata, aby zakończyć się w drugiej, czyli ostatniej gdzieś w 2023 roku.

Czytaj też: Projektanci obserwatorium ptaków Tij w Holandii wzięli sobie jego przeznaczenie do serca

Źródło: Gehry, New Atlas