Dwa Audi na prostej, czyli RS4 Avant kontra RS7 Sportback

Bratobójczy pojedynek między dwoma Audi na prostej obejmuje dwa modele z odznaką RS, ale o kompletnie innych gabarytach i możliwościach. W porównaniu RS4 Avant i RS7 Sportback jaki model obstawicie?

Największa różnica tkwi oczywiści w zespole napędowym. RS7 ma 4-litrowy silnik V8 z turbodoładowaniem, który wytwarza 600 koni mechanicznych i 800 Nm momentu obrotowego. RS4 ma z kolei 2,9-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem o o mocy 450 KM i momencie obrotowym na poziomie 600 Nm. Oba mają ośmiobiegową skrzynię biegów, napęd na wszystkie koła Quattro i kontrolę uruchamiania.

Jak możecie się domyślać, sens tego pojedynku nadaje sama waga, bo mocniejszy RS7 waży 2065 kilogramów, a słabszy RS4 Avant już tylko 1750 kg. Niestety wyścigi na prostej, to często nie tylko osiągi samochodów, ale też sprawność kierowcy. Widać to poniżej (via Motor1).

Dwa pierwsze wyścigi skończyły się zwycięstwem RS4, ale tylko dlatego, że ten drugi miał problem ze startem. Trzecia próba pokazała już to, czego oczekiwaliśmy – ćwierć mili większe Audi pokonało w 11,6 sekundy, zostawiając to mniejsze całe pół sekundy za sobą.

Czytaj też: Nowe elektryczne skutery A2 i B8 od Bgaus

To z kolei najlepszy przykład, jak nawet najmniejsze opóźnienie może zmarnować wszelkie szanse na wygraną w próbie na prostej. Warto jednocześnie zaznaczyć, że Audi RS7 Avant jest o ponad 100000 zł droższe od RS4, więc ta różnica w wydajności przynajmniej uzasadnia większy wydatek.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News