Plus ma najbardziej obciążoną sieć w Polsce. Nikt nie przesyła więcej danych

Z danych firmy Tefficient wynika, że od 2018 roku sieć Plusa przesyła najwięcej danych mobilnych spośród polskich operatorów. W skali całej Europy daje to piątą pozycję.

Plus ponownie najbardziej zapracowaną siecią komórkową w Polsce

W 2019 roku użytkownicy Plusa i Cyfrowego Polsatu przesłali 1,1 eksabajta danych, czyli 1 100 000 000 gigabajtów. To najwyższy wynik spośród polskich operatorów, ale również piąty w całej Europie.

Dla porównania klienci Play przesłali w 2019 roku 1 eksabajt dnaych, Orange 920 petabajtów (1 eksabajt to 1024 petabajty, a jeden petabajt to 1024 gigabajty). W przypadku T-Mobile nie mamy dokładnych danych, ale z wykresu wynika, że było to ok 550 petabajtów.

Kliknij aby powiększyć

Wyniki w 2020 roku znacznie wzrosną

Już teraz można założyć, że w 2020 roku Plus poprawi swój wynik. W I półroczu 2019 roku w sieci przesłano ok 530 petabajtów danych. W analogicznym okresie 2020 roku jest to już 727 petabajtów.

Oczywiście wzrost zapotrzebowania na transfer danych można łatwo zrzucić na Koronawirusa i częściowo będzie to prawda. Ale też należy pamiętać, że zwyczajnie z roku na rok transfer danych w sieciach komórkowych rośnie.

Teraz możemy inaczej patrzeć na wyniki Speedtestu

Informacja o transferze danych w Plusie to ciekawy kontrast dla danych serwisu Speedtest.pl dotyczących prędkości Internetu w Polsce. Tak wyglądało to w sierpniu:

Plus znacznie przegrywa tutaj z T-Mobile, ale jednocześnie przesyła dwa razy więcej danych w ciągu roku. To kolejny przykład tego, że ocenianie sieci po samej prędkości, ale bez uwzględnienia jednakowego obciążenia, nie zawsze powie nam wszystko o jej jakości.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News