Pickup Hoonitruck z największym wlotem powietrza wydrukowanym w 3D

Pickup Hoonitruck z największym wlotem powietrza wydrukowanym w 3D
Pickup Hoonitruck z największym wlotem powietrza wydrukowanym w 3D

Reklamowanie swojego nowego pickupa światowym rekordem, jaki został osiągnięty w czasie jego produkcji, jest oczywiście świetnym chwytem marketingowym, na który przy bliższym rozeznaniu się w temacie znakomita większość i tak przymknie oko. Jednak w tani chwyt podbicia sprzedaży nie celował tutaj Ford, bo jego najnowszy pickup Hoonitruck jest unikatem stworzonym specjalnie dla Kena Blocka, kierowcy rajdowego. 

Ford nie jest wyjątkiem na rynku, ponieważ druk 3D w motoryzacji rozprzestrzenił się już na dobre. Jednak to Ford jest obecnie (a przynajmniej tak uważa) rekordzistą w kwestii największego elementu wydrukowanego w 3D i zastosowanego w motoryzacji. Samochód roboczy Hoonitruck jest nie tylko gwiazdą najnowszego teledysku Kena Blocka w grze Gymkhana 10, ale także w gry Forza Horizon 4.

Nie jest jednak czymś stworzonym od zera, bo opiera się na Fordzie F-150 z 1977 roku, a pod maską przywitał silnik z Forda GT. Mowa o podwójnie turbodoładowanym 3,5-litrowym silnikiem V6 EcoBoost, którego zawrotne 900 koni mechanicznych wymagało wyprodukowania ogromnego kolektora dolotowego, który zasila sześć cylindrów powietrzem z turbosprężarek. Stąd też ostatnia współpraca pomiędzy oddziałem Ford Performance Engineers z zespołem RWTH Aachen’s Digital Additive Production Institute w Niemczech.

https://youtu.be/6GsuRCGEZno

Omawiany kolektor był drukowany przez pięć dni i finalnie waży prawie 6 kilogramów.

Czytaj też: Rzuć okiem na geniusz twórcy skrzyni biegów z samochodu Formuły 1

Źródło: New Atlas