Oto najszybciej rosnąca znana nauce czarna dziura

wszechswiat

Naukowcy z australijskiego ANU przeprowadzili badania poświęcone ogromnej, najszybciej rosnącej czarnej dziurze. Wyniki ich analiz ukazały się na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ta gigantyczna czarna dziura – zwana J2157 – została odkryta przez ten sam zespół badawczy w 2018 roku. Jej masa jest ok. 8000 razy większa od masy Sagittarius A*, supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Gdyby ta druga chciała osiągnąć podobne rozmiary, musiałaby pochłonąć 2/3 gwiazd tworzących naszą galaktykę.

Co ciekawe, astronomowie obserwują rzeczony obiekt takim, jaki był w momencie, gdy wszechświat miał ok. 1,2 mld lat. Nie jest jasne, w jaki sposób czarne dziury na wczesnych etapach istnienia wszechświata osiągały tak duże rozmiary. Dlatego też badacze poszukują kolejnych tego typu obiektów w nadziei, że dostarczą one nowych wskazówek.

Czytaj też: Ogromna gwiazda z lokalnego wszechświata zniknęła w tajemniczy sposób

J2157 zyskała miano rekordzistki pod względem najszybszego powiększania swojej masy. Jest ona aż 34 miliardy razy większa od centralnej gwiazdy Układu Słonecznego i bezustannie rośnie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News