Nowy sposób na hologram

Nanotechnologia pozwala na wymyślanie coraz to ciekawszych rzeczy. Tym razem naukowcy z Chin pokazali, że z wykorzystaniem nanobloków są oni w stanie stworzyć hologramowe klocki. Podejście to jest bardzo interesujące.

Naukowcy niedawno pokazali, ze są oni w stanie manipulować światłem widzialnym w celu stworzenia kolorowego metahologramu. W tym celu umieścili oni trzy rodzaje krzemowych nanobloki na metapowierzchni. Mają one wymiary odpowiadające długościom fali koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Każdy nanoblok manipuluje fazą swojego koloru za każdym razem podczas wyświetlania hologramu. Naukowcy odkryli także sposób na zminimalizowanie oddziaływania pomiędzy nanoblokami, dzięki czemu działają one niezależnie od siebie. Generalnie można stworzyć dwa rodzaje obrazów holograficznych. Jeden to achromatyczny hologram, w którym całość odtwarzana jest z jednego koloru. Drugi to wysoce rozproszony hologram, gdzie różne części obrazu mogą zostać stworzone z różnych kolorów.

1-holograms[1]

Tego typu prace mogą znaleźć zastosowanie w hologramach 3D, soczewkach achromatycznych czy w innych optycznych urządzeniach. Naukowcy chcą także w przyszłości zacząć przystosowywać swój wynalazek do zastosowań komercyjnych.

Źródło: http://futurism.com/; Zdjęcie tytułowe: Still Be Here via photopin (license)