Nokian Tyres pokazuje nowe centrum testowe. Mają własny tor!

Producent opon Nokian Tyres zaprezentował nowe centrum testowe w Hiszpanii. Jego głównym punktem jest specjalny tor testowy.

Nowe centrum testowe Nokian Tyres

nokian tyres centrum testowe

W hiszpańskim Santa Cruz De La Zarza firma Nokian Tyres otworzyła nowe centrum testowe swoich produktów. Jego budowa pochłonęła 60 mln euro i ruszyła w 2018 roku. Oficjalne otwarcie jest zaplanowane na 2021 rok.

nokian tyres centrum testowe

Centralnym i najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia jest specjalny tor testowy, na którym opony mogą być testowane przez okrągły rok. Całe centrum testowe zajmuje powierzchnię 300 hektarów. Firma podkreśla, że wszystko zostało zbudowane w ekologicznych warunkach. W tym np. drzewa wycięte w trakcie budowy zostały zastąpione nowymi, zasadzony w najbliższej okolicy. Dodatkowo objęto ochroną obszar o powierzchni 25 hektarów. Zostaną na nim wybudowane m.in. konstrukcje pozwalające jastrzębiom na budowę nowych gniazd. W kompleksie są też wykorzystywane odnawialne źródła energii, pochodzące z ponad 1000 paneli słonecznych.

Czytaj też: Spójrzcie na pierwszy silnik W12 do Bentley Bacalar

Tor testowy o długości 7,2 km

nokian tyres centrum testowe

Składający się z dziesięciu tras tor pozwala na rozpędzenie pojazdów do prędkości 300 km/h. Przewidziano na nim różne scenariusze poruszania się, zarówno po suchej, jak i mokrej nawierzchni. Głównym elementem jest owalny tor okalający cały teren testowy. Firma szacuje, że rocznie będzie w stanie przetestować tutaj ok 20 000 opon.

Czytaj też: Test BMW M440i – piękny, szybki i sam jeździ

nokian tyres centrum testowe

Testowane są na nim samochody osobowe pochodzące z seryjnej produkcji. Firma zapewnia, że jest w stanie przetestować w zasadzie dowolne auto. Docelowo ma pojawić się możliwość skorzystania z toru przez klientów, ale do tego muszą zostać zdjęte obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Czytaj też: Kolejne obniżki cen Modelu 3 i Modelu Y Tesli

nokian tyres centrum testowe

Pierwszym oficjalnym kierowcom testowym na nowym torze był 2-krorny mistrz Formuły 1 Mika Hakkinen, który miał okazję sprawdzić na nim opony Nokian Powerproof.

Chcesz być na bieżąco z WhatsNext? Obserwuj nas w Google News