Naukowcy zaobserwowali najrzadsze wydarzenie w historii

ksenon-124, rozpad ksenonu-123, ciemna materia, detekcja ciemnej materii,

Naukowcy z obserwatorium ciemnej materii XENON zauważyli coś niezwykle rzadkiego. Jest to zanik ksenonu-124, który jest najrzadszym wydarzeniem w historii ludzkości.

Eksperyment został zaprojektowany do wykrywania ciemnej materii, co nie jest łatwym zadaniem. Powodem, dla którego ciemna materia jest tak tajemnicza, jest to, że praktycznie nic nie robi, co utrudnia jej dostrzeżenie. Nie emituje światła, nie ma pola magnetycznego oraz prawie nigdy nie oddziałuje z normalną materią.

Czytaj też: Te bakterie produkują masę perłową

Aby ją zobaczyć naukowcy musieli więc wymyślić dziwne eksperymenty. Jeden z nich polega na posiadaniu gigantycznego zbiornika zawierającego 3,5 tony ciekłego ksenonu, znajdującego się w laboratorium głęboko pod ziemią. Z ksenonem praktycznie nic nie reaguje, więc jest on świetnym detektorem ciemnej materii.

Pomimo tego, nie to wystarczyło do znalezienia ciemnej materii. Jednakże dostrzeżenie rozpadu atomu ksenonu-124 jest ważnym odkryciem. Jego rozpad trwa około 1,8 miliona lat, czyli dostrzeżenie tego jest bardzo rzadkie.

Eksperyment pokazuje też, że skoro można wykryć rozpad atomu, to także będzie można znaleźć ciemną materię. Potrzeba do tego jednak jeszcze trochę czasu. Ile? Tego nikt nie wie.

Czytaj też: NASA szykuje się na uderzenie asteroidy

Źródło: Popularmechanics