Na jednym litrze benzyny Eximus IV przewiózłby Was przez prawie cały świat

najwydajniejszy pojazd na świecie Eximus IV

Podróż takim czymś znacząco poprawiłaby nasze wydatki na transport, a nawet sprowadziłaby je praktycznie do groszowych spraw. Niestety w podróż z Eximus IV mogą wybrać się tylko nieliczni.

Eximus IV znów najwydajniejszym pojazdem na świecie

Szwedzki coroczny konkurs Delsbo Electric, w ramach którego studenci wspólnie budują i testują zmodernizowane wersje możliwie najbardziej energooszczędnych elektrycznych kolejowych pojazdów, ukoronował niedawno nowego starego mistrza. Ponownie najlepszy okazał się Eximus IV.

Czytaj też: Tesla ulepszyła Model Y o luksusowe rozwiązanie, zapewniając wyższy komfort i zasięg
Czytaj też: Czyżby to było Ferrari 812 GTO? Testy i plotki na to wskazują
Czytaj też: Donkervoort zabrał swojego szalonego D8 GTO-JD70 R na tor

Konkurs Delsbo Electric stawia przed studentami zadanie zbudowania ultrawydajnych pojazdów elektrycznych na baterie dla maksymalnie sześciu pasażerów. Te w testach są umieszczane na szynach, aby zminimalizować opory toczenia i mają na celu pokonanie trasy o długości 3,36 km przy możliwie jak najmniejszym zużyciu energii, która jest liczona w watogodzinach, a następnie dzielona przez liczbę pasażerów na pokładzie.

Zespół Eximus triumfował w każdej edycji konkursu od jego debiutu w 2016 roku, unosząc poprzeczkę wyżej i wyżej. Na początku wykorzystywał energię rzędu 0,840 watogodziny na osobę na kilometr, a w zeszłym roku już 0,603 Wh.

W tym roku Eximus IV osiągnął bowiem efektywność energetyczną na poziomie 0,517 Wh. To nowy rekord w najbardziej energooszczędnym transporcie ludzi.

Czytaj też: Tesla ujawniła dane wypadków swoich samochodów. Jak sprawdza się Autopilot?
Czytaj też: Oto Fiat Tipo 2021 z nowym silnikiem i wersją Cross
Czytaj też: Wiemy kiedy zadebiutuje Nissan Navara 2021

Delsbo Electric twierdzi, że wszystkie pojazdy biorące udział w imprezie 2020 są tak wydajne, że zużywają mniej energii niż światła w zwykłych samochodach. Ponadto profesor Henrik Rödjegård pokusił się o stwierdzenie, że teoretycznie Eximus IV może przetransportować człowieka prawie przez pół świata wykorzystując energię zawartą w zaledwie jednym litrze benzyny.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News