Najmniejszy na świecie akcelerometr może odmienić gadżety

Najmniejszy na świecie akcelerometr może odmienić gadżety
Najmniejszy na świecie akcelerometr może odmienić gadżety

Chociaż trend coraz większych smartfonów się utrzymuje, sugerując, że większe gabaryty są pożądane, to tak naprawdę kwestia gadżetów jest praktycznie zawsze taka sama – im mniejsze i funkcjonalniejsze, tym lepiej. Dlatego też najmniejszy na świecie akcelerometr jest kolejnym ważnym dodatkiem do zestawu czujników, jakie znajdą się np. w smartwatchach. 

Czytaj też: Nocne lądowanie bombowców B-2A Spirit przynosi na myśl UFO

Za ten akcelerometr odpowiadają naukowcy z KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie w Szwecji, który do jego stworzenia wykorzystali grafen, a więc nanomateriał powszechnie stosowany w tych maleńkich czujnikach. Jak sama nazwa wskazuje, ten mierzy przyspieszenie, ale też siły statyczne, które pozostają stałe (jak grawitacja), a także siły dynamiczne (jak bieganie lub pływanie), które oddziałową na niego.

Są stosowane nie tylko w samochodach, smartfonach, czy laptopach, bo nawet znajdują się na pokładzie dysków twardych do wykrywania nagłego spadania i jego wyłączania, aby głowice nie zderzyły się z talerzami w środku. Jednak są to z reguły przedmioty o pokaźnych rozmiarach, gdzie akcelerometr może sobie zaszaleć swoją wielkością. Autorzy tego najmniejszego akcelerometru twierdzą przy tym, że te w skali nano mogą pomóc wprowadzić następną generację „urządzeń mobilnych, poręcznych i wszczepialnych” ze względu na ich zmniejszony rozmiar.

Czytaj też: Nowy przecieki zdradzające wygląd składanego smartfona od LG

Źródło: Popular Mechanics