Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [01.11.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.09.2020]

W tym tygodniu rozpoczęliśmy nową serię publicystyczną z Wojskiem Polskim w roli głównej, a na dodatek zaznajomiliśmy się z dwoma pojazdami Armii USA i nie tylko.

Nowy nabytek w Armii USA? KF41 Lynx może zastąpić stary wóz piechoty

Nowa próba wyłonienia godnego zastępstwa dla M2 Bradley w ramach programu OMFV zakończyła się już kilka razy fiaskiem, a nowe podejście do tematu nastąpi albo w 2021, albo 2022 roku. Wtedy dowiemy się, czy Armia USA uzna KF41 Lynx za godny twór.

Niemiecki wykonawca w dziedzinie obronności – Rheinmetall – połączył bowiem siły z amerykańskim dostawcą sprzętu obronnego Raytheon, aby zaoferować armii amerykańskiej bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.

KF41 waży 44 tony, czyli znacznie więcej niż 30-tonowy Bradley i choć jest większy, to jest też bardziej zwrotny ze swoim stosunkiem mocy do masy 26 do 1, a nie 21 do 1, jak to jest w przypadku Bradleya.

Oto nowy pojazd piechoty USA z korzeniami w konsumenckim pickupie

Pewnym wyposażeniem Armii USA jest z kolei zupełnie nowy pojazd dla piechoty (ISV). Jego produkcją zajmuje się firma General Motors Defense, która wykorzystała swój konsumencki model terenowego pickupa Chevrolet Colorado ZR2 średniej wielkości.

Armia USA otrzymała klucze do swoich pierwszych czterech nowych ISV we wtorek na Milford Proving Ground w Michigan. Te, dzierżąc kolor Army Green, to pierwsze z początkowego zamówienia na 649 egzemplarzy złożonego pod koniec czerwca 2020 roku o wartości 214 milionów dolarów. Program finalnie ma zaowocować około 2065 nowych samochodów.

Kia zajmie się stworzeniem platformy dla pojazdów wojskowych nowej generacji

Kia ogłosiła plany opracowania nowej standardowej platformy dla 2,5- i 5-tonowych pojazdów wojskowych nowej generacji w dosyć agresywnym harmonogramie. Firma planuje bowiem realizację prototypów w ciągu najbliższego roku, przeprowadzenie ocen rządowych jeszcze w 2021 roku i wdrożenie nowych pojazdów do armii już za cztery lata.

Nowa platforma Kii zastąpi obecnie używane rozwiązania, zapewniając najnowsze rozwiązania i zdobycze technologiczne, a w tym 7,0-litrowy silnik wysokoprężny o wysokim momencie obrotowym, automatyczną skrzynię biegów, asystent parkowania z tyłu, system kamer dookoła pojazdu, nawigację satelitarną i wiele innych.

USA uzbroi Tajwan do ewentualnej walki z Chinami

USA opowiada się za dojściem do konsensu w kwestii napięcia między Tajwanem i Chinami, choć patrząc na handlowe umowy, raczej państwo nie ma specjalnie pozytywnych stosunków z samymi Chinami. Rozwój militarny tego państwa sprawił, że niegdyś uznawany za niedostępny, Tajwan może wkrótce przestać być takim.

M142 HIMARS wystrzeliwująca pocisk ATMS

Dlatego nowa broń, jaką USA sprzeda Tajwanowi, ma szansę znacznie zaszkodzić siłom inwazyjnym, zanim te wylądują na półwyspie. Mowa o 135 pociskach Boeing AGM-84H SLAM-ER i 11 rakiet artyleryjskich o wysokiej mobilności Lockheed Martin M142, jak również 100 systemów RGM-84L-4 Harpoon.

Nic nie jest jeszcze podpisane, ale kontrakty na broń o łącznej wartości 4,1 miliarda dolarów zapewne już oczekują na decyzję Tajwanu.

Przegląd Wojska Polskiego, czyli czym walczą nasi?

Jak pisaliśmy wcześniej, postanowiliśmy ruszyć z serią dotyczącą Wojska Polskiego. W pierwszej części przedstawiliśmy Wam nieco statystyk, szczegółów i samej historii, jak również zaplecze najciekawszych sprzętów. Z czasem ich dokładnym opisem będziemy się zajmować, ale zanim to nastąpi, sugeruję zapoznanie się z powyższym materiałem.