Mierzeja Wiślana tonie w bursztynie, a miało być go mniej

mierzeja wiślana, bursztyn

Nowe informacje na temat Mierzei Wiślanej są trochę inne od poprzednich. Jak duża jest różnica w bursztynie?

Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że w Mierzei Wiślanej znajduje się 1,4 tony bursztynu. Teraz jednak pojawiły się nowe informacje, które mnożą tę liczbę! Co z prowadzonymi tam pracami budowlanymi?

W poprzednim roku resort gospodarki morskiej informował o swoich szacunkach wobec złoża bursztynu znajdującego się w Mierzei Wiślanej. Podawano wtedy do publicznej wiadomości, iż szacuje się wartość złoża na 1,4 miliona złotych. Przy okazji podano iż korzystano tutaj z przelicznika 1 tysiąca złotych za kilogram.

Czytaj też: Grupa Polsat będzie sprzedawać panele słoneczne

Zrozumieć można to było jako informację, iż omawiane złoże bursztynu ma dokładnie 1,4 tony. Teraz jednak okazuje się, że dane te… są trochę niedokładne. Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki, poinformował iż złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej wynoszą 6,9 tony.

Nowe dane oparte są na podstawie badań geologicznych związanych z pracami dotyczącymi przekopu Mierzei Wiślanej. Czy robotnicy dotarli do złoża, co może budzić obawy niektórych osób? Według informacji wiceministra – prace nie są prowadzone przy złożu i nie ma obaw o proceder nielegalnego wydobywania bursztynu. Małecki poinformował, iż w sprawę nie ma sensu angażować nadzoru górniczego, ale… poprosił wspomniany nadzór o zbadanie sprawy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News