Lion Electric przygotowuje elektryczną miejską ciężarówkę Lion8

Lion Electric przygotowuje elektryczną miejską ciężarówkę Lion8
Lion Electric przygotowuje elektryczną miejską ciężarówkę Lion8

Rynek pojazdów elektrycznych jest jeszcze na tyle świeży, że okazje do zaistnienia na nim ma praktycznie każdy producent z odpowiednim pomysłem. Tak bowiem możemy podsumować najnowszą zapowiedź kanadyjskiego producenta Lion Electric, który planuje podbić segment elektrycznych miejskich ciężarówek swoim modelem Lion8. To jednak wersja skrócona – pojazd nazywa się w rzeczywistości Lion8 Class 8 Urban Truck.

Jak wskazuje sama nazwa, Lion8 nie będzie przeznaczony na długie trasy z miasta do miasta, a raczej będzie operował w nim i jego obrębie. Jest przy tym i tak zdolny do wymagających zadań, bo ważąc 11600 kilogramów sprosta przewiezieniu ładunku do 12383 kilogramów. W sam raz, aby przed wschodem słońca odwiedzić miejską sieć sklepów z zaopatrzeniem.

Lion8 będzie mógł pochwalić się 480 kWh akumulatorem litowo-jonowym o zasięgu do 400 kilometrów na jedno ładowanie oraz silnikiem elektrycznym o mocy 470 koni mechanicznych. Ten będzie w stanie wrzucić na koła aż 3500 Nm momentu obrotowego i na szczególnych miejskich odcinkach rozpędzić się do maksymalnie 105 km/h. Ta miejska ciężarówka ma też się szczycić „niezrównanym promieniem skrętu”, ale szczegółów producent i tak nie ujawnił.

Możemy być też pewni, że Lion8 powstawał od początku od podstaw i nie jest zwyczajnym kopiuj-wklej z innych modeli. Lion Electric uważa, że przerzucenie się na jego rozwiązanie pozwoli operatorom na zredukowanie kosztów energii nawet o 80% przy znacznym zmniejszeniu kosztów operacyjnych. Pierwsze z nich wjadą na amerykańskie drogi już w drugiej połowie bieżącego roku.

Czytaj też: Następny SUV Porsche Macan będzie w pełni elektryczny

Źródło: New Atlas, Lion Electric