Kosmiczny samolot X-37B powrócił po rekordowym locie

Kosmiczny samolot X-37B powrócił po rekordowym locie
Kosmiczny samolot X-37B powrócił po rekordowym locie

Gdzieś tam nad naszymi głowami od setek dni krążył „tajemniczy” kosmiczny samolot X-37B, którego może i spowija otoczka niewiedzy, ale o którym i tak wie każdy interesujący się tematem. Misja Orbital Test Vehicle Mission 5 (OTV-5) z jego udziałem dobiegła jednak końca, kiedy to bezzałogowy statek kosmiczny niespodziewanie wylądował przed świtem 27 października.

Ten wysoko sklasyfikowany statek wielokrotnego użytku wylądował w NASA Kennedy Space Center Shuttle Landing Facility na Florydzie po rekordowym 780-dniowym locie. Swoją długą podróż rozpoczął 7 września 2017 roku, kiedy to wzniósł się na odpowiednią wysokość za sprawą rakiety Falcon 9 od SpaceX.

Podobnie jak w przypadku poprzednich czterech misji, dokładny cel lotu był tajemnicą, chociaż Siły Powietrzne stwierdzają w oświadczeniu, że jego głównymi celami były „ograniczenie ryzyka, eksperymenty i koncepcja rozwoju operacji dla technologii pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku”, a także rozmieszczenie niektórych małych satelitów.

Następna misja samolotu X-37B (OTV-6) ma rozpocząć się z Cape Canaveral w 2020 roku.