W czasie narodzin tej gromady gwiazd pojawiły się niesamowite „fajerwerki”

Większość gwiazd we wszechświecie, w tym Słońce, powstało w masywnych gromadach gwiazd. pomimo faktu, że te ostatnie stanowią elementy składowe galaktyk, nadal nie udało się do końca zrozumieć, w jaki sposób powstają z obłoków molekularnych.

Obraz ukazujący powstającą gromadę G286.21+0.17 jest mozaiką złożoną z ponad 750 obserwacji prowadzonych przez teleskop ALMA. Składa się na nią również 9 obrazów pochodzących z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Gromada ta znajduje się około 8000 lat świetlnych od Ziemi.

Gwiazdy widoczne powyżej udało się zaobserwować dzięki emitowanemu przez nie światłu podczerwonemu. Potężne wiatry i promieniowanie z najbardziej masywnych obiektów rozrzucają obłoki molekularne, pozostawiając po nich chmury rozgrzanego pyłu.

Czytaj też: Zobaczcie nietypową strukturę w centrum tej galaktyki

Jonathan Tan z Uniwersytetu Chalmers dodał, iż tego typu obrazy pokazują jak dynamiczny i chaotyczny jest proces narodzin gwiazdy. W podobny sposób, z kosmicznego chaosu, powstało m.in. Słońce, które do dziś jest niezwykle stabilną gwiazdą. Artykuły w tej sprawie zostały opublikowane na łamach The Astrophysical Journal.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News