Karabin snajperski Barrett MRAD Mark 22 z sukcesem. Armia USA zamawia kolejne

Karabin snajperski Barrett MRAD Mark 22, Mark 22, karabin Mark 22, karabin Barrett MRAD

Barrett MRAD Mark 22, to wyjątkowy nowy karabin snajperski, który otworzy wiele drzwi siłom specjalnym Armii USA. Co jest w nim takiego wyjątkowego?

Karabin snajperski Barrett MRAD bronią na miarę XXI wieku

Firma Barretta ogłosiła w piątek, że karabin Mark 22 zakończył „wszystkie aspekty testów kwalifikacji produkcji i faz testów operacyjnych” określonych przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA (USSOCOM). To zgłosiło zapotrzebowanie na nowy zaawansowany karabin snajperski w 2016 roku, na którego kontrakt o wartości 49,1 miliona dolarów zgarnął rok temu Barrett MRAD.

Czytaj też: USA stawia nowy system obrony przeciwlotniczej Iron Dome
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [15.11.2020]
Czytaj też: Robotyczne wozy bojowe w amerykańskiej armii tworzą już całą rodzinę

Teraz mamy już pewność, że ten karabin snajperski spodobał się elitarnym żołnierzom Armii USA, dzięki czemu otrzymał zielone światło dla dalszych dostaw, które rozpoczną się w styczniu 2021 roku. Sam skrót MRAD oznacza Multi-Role Adaptive Design, dzięki któremu karabin może przełączać się między ośmioma różnymi kalibrami w ciągu kilku minut (via Popular Mechanics).

Barrett MRAD (Multi-Role Adaptive Design) to karabin czterotaktowy wbudowany w wytrzymałą metalową obudowę wykonaną z aluminium próbki 7000. Uzupełnia go magazynek z dziesięcioma pociskami, a jego waga sięga od 5,90 do 6,57 kg bez optyki, dwójnogu i innych akcesoriów.

Najważniejszą zaletą karabinu snajperskiego MRAD jest możliwość wymiany luf, a więc również żonglowania kalibrami. Zwykle tego typu sprzęt wymaga wyszkolonego rusznikarza do przeprowadzenia wymiany lufy, a w tym przypadku wystarczy prosty klucz.

Czytaj też: Okręt podwodny nowej generacji USA już z kontraktem. Przed USS Columbia można drżeć
Czytaj też: Obejrzyjcie myśliwiec F-22 Raptor w akcji i w 4K
Czytaj też: Myśliwce z laserami, czyli pierwszy aktywny system ochrony przed pociskami

MRAD współpracuje z tradycyjnymi kalibrami snajperskimi pokroju .308 Winchester i .300 Winchester Magnum. Jednak można go również łatwo zamienić na .338 Lapua Magnum, .338 Norma Magnum, 6.5 Creedmoor, .300 Norma i .300 PRC. Wiele z tych kalibrów oferuje znaczny wzrost wydajności przy większym zasięgu, oferując albo bardziej płaskie trajektorie strzelania na większe odległości, albo większą siłę rażenia.

Oprócz zmiany kalibru, karabin ma w pełni regulowaną kolbę wraz z regulacją wysokości podparcia policzka i długości pociągnięcia. Ma również szynę Picatinny pełnej długości do montażu optyki, wzmacniaczy obrazu i innych narzędzi celowniczych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News