Kalashnikov stworzył drony kamikaze uderzające w czuły punkt armii

Kalashnikov stworzył drony kamikaze uderzające w czuły punkt armii
Kalashnikov stworzył drony kamikaze uderzające w czuły punkt armii

Drony są równie użyteczne w kinematografii, jak w starciach militarnych, co ponownie udowodnił Kalashnikov, wymyślając projektując i finalnie wystawiając na sprzedaż serie dronów kamikaze KUB-BLA.

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach Kalashnikov nieustannie prezentował nowe rozwiązania bojowe, prezentując coraz to nowsze bronie palne, czy nawet pojazdy cywilne. Obecnie dostarcza armii rosyjskiej głównie karabiny szturmowe AK-12 i AK-15 oraz karabiny snajperskie Chukavin, a w przyszłości dorzuci do tego m.in. „dronowego czołga” BAS-01G i samochód elektryczny. Jednak dziś najważniejszym bohaterem jest dron KUB-BLA zaprezentowany na Międzynarodowej Wystawie Broni i Sprzętu Wojskowego 2019 w Abu Zabi.

Czytaj też: Jak radzą sobie wojskowe drony Gremlins?

Ten samobójczy dron, który powstał z myślą o ominięciu wszelkich radarów wroga porusza się z maksymalną prędkością 130 km/h i w przeciągu 30 minut od startu (na taki lot pozwala jego bateria) musi odnaleźć swój cel, dogonić go i w najlepszym wypadku uderzyć w niego, powodując eksplozję 3-kilogramowego ładunku wybuchowego.

KUB-BLA atakuje cele po wprowadzeniu współrzędnych do pojazdu albo w oparciu o obraz przesłany do systemu sterowania. Jeśli to prawda, to operatorzy mogliby wybrać zestaw zdjęć np. amerykańskiego pojazdu M-ATV, a drony wyszukałyby takich pojazdów na polu bitwy. Oficjalne oświadczenie wspomina o tym, że KUB-BLA:

Jest to bardzo dokładna i najskuteczniejsza broń, z którą trudno jest walczyć przy użyciu tradycyjnych systemów obrony powietrznej. \

Czytaj też: Komputerowy system zwiększy celność następnej broni piechoty USA

Źródło: Popularmechanics