Tak zwolennicy Jerzego Zięby obchodzą działania Facebooka

Facebook od pewnego czasu agresywnie walczy z dezinformacją w polskiej części serwisu. Usuwane są grupy powiązane głównie z teoriami spiskowymi na temat Koronawirusa. Zwolennicy Jerzego Zięby znaleźli sposób na obejście restrykcji i teraz są… wypożyczalnią kamperów.

Lewoskrętny kamper wyleczy Koronawirusa

Na trop facebookowych kombinatorów trafiłem na Twitterze dzięki fragmentowi tego zrzutu ekranu:

Nie było trudno odnaleźć grupę, która nie nazywa się już Jerzy Zięba Grupa Wsparcia, a Wypożyczalnia Kamperów <adres strony internetowej>. Adresu nie podaję, reklama w Internecie nie jest tania.

W opisie grupy widnieją tylko informacje na temat firmy wypożyczającej kampery – adres strony internetowej, numer telefonu oraz region działalności.

Administratorka grupy dba o to, aby algorytmy Facebooka faktycznie widziały ją jako miejsce dyskusji miłośników kamperów. Na starcie powitało mnie kilka z rzędu, dodanych przez nią postów. Oczywiście bardzo tematycznych – oferty wynajmu kamperów i kilka zdjęć ładnie wyposażonych pojazdów. Ale kilka ruchów kółka myszki i już jesteśmy w domu. Kolejno w postach mamy:

  • szkodliwe maseczki,
  • prawda o COVID_19, medyk ujawnia,
  • skandal w przychodni,
  • jak leczyć powiększone węzły chłonne u 3 latki (wiadomo, że witaminą C!),
  • która witamina C lepsza,
  • co robić z kolką (SOR odpada).

I tak dalej, i tak dalej… Ale z poniższego obrazka to nawet się zaśmiałem.

Ciekawe ile jeszcze grup ukrywa się na Facebooku

Przykład powyższej grupy powinien być jasnym sygnałem dla Facebooka, aby dokładniej weryfikować szkodliwe grupy. Wydaje mi się, że portal powinien mieć jakaś listę archiwizującą wszystkie zmiany nazw, co znacznie ułatwiłoby sprawę weryfikacji.

To pokazuje, że krytykowany przeze mnie od bardzo dawna serwis, w Polsce w końcu dołącza do zagranicznych standardów. To działa, co widać w popłochu jaki zapanował wśród wolnych ludzi, którzy wyrzucili telewizory, a włączyli myślenie. W końcu zaczyna robić porządki wśród grup, powiedzmy otwarcie – szkodliwych społecznie. Negujących pandemię, choroby, czy obowiązek szczepień. Serwis mający tak duży wpływ na społeczeństwo musi brać większą odpowiedzialność za zamieszczane w nim treści bez względu na zasięgi, jakie tego typu grupy tworzą. Od kawałka czasu robi to za granicą, w końcu zaczyna robić też w Polsce. Oby to tylko nie był słomiany zapał i z Facebooka zaczną znikać kolejne tego typu grupy. Zarówno jawne, jak i te chowające się w okopach kamperach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News