Jak zacząć inwestować: przewodnik krok po kroku dla początkujących

Zazdrościsz innym standardu życia? A może po prostu nie możesz w nocy spać, bo przeraża cię wizja zbyt niskich świadczeń emerytalnych na stare lata? Sprawdź, jak inwestować małe pieniądze i weź swoje sprawy we własne ręce. Z przewodnika przygotowanego z naszym zewnętrznym autorem dowiesz się, od czego zacząć i jak rozsądnie zarządzać swoimi oszczędnościami.

Inwestowane jest dla każdego

Jak zacząć inwestować pieniądze? Nie musisz mieć dyplomu Szkoły Głównej Handlowej, by zacząć przygodę z inwestycjami. To najskuteczniejszy sposób, w jaki będziesz w stanie zbudować majątek i zgromadzić pieniądze, by zrealizować swoje długoterminowe cele. Jakie? Na przykład:

  • wyższą emeryturę
  • opłacenie studiów dla dzieci
  • zakup domu albo samochodu

Lista jest długa.

Kiedy więc zacząć myśleć o inwestowaniu? Cóż, im szybciej zaczniesz inwestować, tym szybciej skorzystasz z wygenerowanych zysków. Wybierz mądrze! Jeśli pieniądze mają zarabiać bez twojej ingerencji, muszą nie tylko „nadążać” za inflacją, ale wręcz ją przegonić. Tylko w ten sposób uzyskasz jako takie bezpieczeństwo finansowe w kolejnych latach. 

Ile pieniędzy potrzebuję, aby zacząć inwestować?

Nie ma sztywnego minimum, jeśli chodzi o rozpoczęcie inwestowania. Jedni zaczynają od przysłowiowej złotówki, inni mają na start nieco więcej. Zacznij po prostu od oceny swojej sytuacji finansowej. Określ wielkość swojego funduszu awaryjnego, zrób sobie bilans ewentualnych długów i zaciągniętych kredytów.

CZYTAJ  Klikanie w reklamy za pieniądze - jak na tym zarabiać?

Jeśli myślisz o wyższej emeryturze, zaleca się, aby zacząć jak najwcześniej, nawet jeśli są to niewielkie kwoty. Finansiści radzą, by na odrębne konto lub fundusz odkładać 10-15% swoich dochodów” – ocenia doradca inwestycyjny Filip Andruszkiewicz. W przypadku inwestycji innych niż emerytalne, upewnij się, że masz stabilną sytuację finansową i jesteś gotowy poradzić sobie z ryzykiem, które stanowi nieodłączny element inwestycji.

Kasyna online – czy warto wziąć je pod uwagę?

Wyczerpujące i aktualne przeglądy pro portale na prawdziwe pieniądze poznasz wszystkie metody zarabiania pieniędzy przy minimalnych depozytach. Eksperci w dziedzinie gier zdradzą wszystkie sekrety i pokażą samouczki dla każdego. 

Ruletka, poker czy automaty mają nad każdym graczem statystyczną przewagę, i ryzyko przegranej jest wpisane w każdą grę w kasynie. Jego wysokość łatwo ocenić, zapoznając się z takimi parametrami jak RTP (zwrot dla gracza) i zmienność. Ryzyko minimalizują bonusy – to nic innego jak dodatkowe środki do wykorzystania w grze oferowane przez operatora kasyna. Innymi słowy zamiast zacząć grę z budżetem 500 PLN mamy na koncie drugie tyle – połowę otrzymujemy za free od kasyna.

Często spotykanym zarzutem formułowanym przeciwko grom hazardowym jest to, że w ostatecznym rozrachunku gracz zawsze przegrywa. Rachunek prawdopodobieństwa jest nieubłagany i faktycznie, im więcej zakładów stawiamy w danej grze, tym mniejsze są nasze szanse na wyjścia na plusie. Stąd też zawodowi hazardziści ograniczają się do turniejów pokerowych albo gier, w którym mają jakąś kontrolę nad ostatecznym rezultatem.

CZYTAJ  Katalog franczyz - jak wybrać odpowiednią franczyzę?
gra mobile

Ucz się i oszczędzaj

Zanim podpiszesz umowę z funduszem inwestycyjnym, poświęć trochę czasu na edukację i dowiedz się, jak zacząć inwestować. Wiedza zawarta w specjalistycznych książkach jest bezcenna. Czytaj też artykuły online, wywiady z ekspertami w mediach społecznościowych, subskrybuj kanały poświęcone inwestycjom, na YouTube.

Warto także poszukać doradcy finansowego. Najlepiej takiego, który zadba o twój interes, a nie interes banku czy jakiejś spółki. Zwykle takie usługi są płatne – potraktuj je jako wstępną inwestycje.

Rachunek maklerski

Jak czytamy w serwisie Money.pl, „dla początkujących inwestorów najlepszy będzie klasyczny maklerski rachunek„. Otwiera on przed tobą następujące możliwości:

  • Akcje – Dają ci ułamkowy udział własnościowy w spółce i są jednym z najlepszych sposobów na budowanie długoterminowego bogactwa dla ciebie i twojej rodziny. W perspektywie krótkoterminowej mogą być one jednak bardzo niestabilne, dlatego należy zaplanować ich posiadanie na co najmniej trzy do pięciu lat – im dłużej, tym lepiej.
  • Obligacje – To mniej ryzykowna, ale również mniej rentowna opcja. Ich wartość podlega mniejszym wahaniom rynkowym.
  • Fundusze inwestycyjne – Pod tym pojęciem kryje się pakiet różnych zbiór inwestycji (na przykład akcji i obligacji), które są własnością wielu różnych inwestorów. Kupujesz udziały w zdywersyfikowanym funduszu, potencjalnie nawet zyski. Fundusz inwestycyjny to świetny sposób dla niedoświadczonych inwestorów.
  • Fundusze giełdowe (ETF) – Te instrumenty są podobne do funduszy inwestycyjnych. Dają one możliwość inwestowania w akcje, obligacje lub inne aktywa, jednakowoż oferują kilka korzyści w porównaniu z klasycznymi funduszami. Fundusze ETF mają zwykle bardzo niskie opłaty za zarządzanie, w ostatecznym rozrachunku są więc tańsze w obsłudze niż fundusze inwestycyjne. 
CZYTAJ  Księgowość w chmurze. Dlaczego nie ma nowoczesnego biura księgowego bez chmury?

Jak zacząć inwestować małe pieniądze – podsumowanie

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do tego, że odkładanie pieniędzy na koncie w banku czy do przysłowiowej skarpety to nienajlepszy pomysł. Jasne, że nie od razu nauczysz się, jak inwestować na giełdzie. Zacznij po prostu od edukacji. Dla osoby nieobeznanej w finansach z początku wszystko może wydawać się przytłaczające i mega skomplikowane. Z biegiem czasu będziesz poruszać się w świecie finansów jak ryba w wodzie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *