Reklama

Jak pomóc pszczołom? Pojawił się nietypowy pomysł

wymieranie pszczol

Przedstawiciele Uniwersytetu w Helsinkach chcą pomóc pszczołom, których liczebność coraz bardziej spada. Proponują wykorzystanie… szczepionek.

W większości przypadków to my, ludzie, odpowiadamy za zjawisko wymierania pszczół. Ogromne obszary uprawne pozostawiają te owady bez źródła pożywienia, przez co muszą one pokonywać dłuższe dystanse, aby przetrwać. Co więcej, pestycydy są dla nich zabójcze. Swoje robią również infekcje bakteryjne, dlatego naukowcy opracowali doustną szczepionkę Dalan AH.

Czytaj też: Oto pszczoła, która w połowie jest samcem, a w połowie – samicą
Czytaj też: Czarny rok dla europejskich pszczelarzy
Czytaj też: Królowe pszczół nie powinny łączyć się w pary z dwoma samcami

Jak możecie się domyślić, badacze nie zamierzają podawać tego środka w formie zastrzyków. Pszczoły muszą go zjeść. Naukowcy odkryli, że można by wykorzystać mechanizm, który występuje w czasie rozprzestrzeniania chorób. W tym przypadku chodzi o zgnilca amerykańskiego, będącego chorobą bakteryjną wywoływaną przez Paenibacillus larvae.

Szczepionki u pszczół mają pomóc w przetrwaniu tych owadów

Czytaj też: Pszczoły są sposobem na zmierzenie poziomu zanieczyszczenia
Czytaj też: Na terenie Indonezji odnaleziono ogromne pszczoły uważane za wymarłe

Niewielkie ilości patogenów mogłyby być podawane królowej, która przekazywałaby je do jaj. Takie zachowanie powinno wywołać reakcję odpornościową u reszty ula, chroniąc pszczoły przed infekcjami.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News