Najnowsze badania pokazują, jak głupia jest sztuczna inteligencja

... jeszcze

Rozumienie działania komputerów ujawnia słabości SI
Rozumienie działania komputerów ujawnia słabości SI

Aby lepiej zrozumieć język, systemy komputerowe bazujące na sztucznej inteligencji, muszą szkolić się, zadając pytania, które stanowią dla nich wyzwanie i odzwierciedlają pełną złożoność języka ludzkiego. W najnowszym badaniu opracowano więc pytania, które SI po prostu ogłupiają. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja ocenia filmy przed produkcją

Dlatego też naukowcy z uniwersytetu Maryland wymyślili, jak w sposób tworzyć takie pytania poprzez współpracę człowieka i komputera, opracowując zestaw danych zawierający ponad 1200 pytań, na które ludzie mogą łatwo odpowiedzieć, a które wprowadzają w błąd najlepsze systemy. Ten, który opanuje wreszcie te pytania, będzie lepiej rozumiał język niż jakikolwiek system SI obecnie istniejący. Producenci asystentów? Jest więc dla Was zadanie.

Aby rozwinąć swoje nowatorskie podejście do współpracy ludzi i komputerów w celu generowania pytań, Boyd-Graber i jego zespół stworzyli interfejs komputerowy, który ujawnia, co komputer „myśli”, gdy użytkownik pisze pytanie. Ten może następnie edytować swoje pytanie, aby ujawnić i następnie wykorzystać słabości komputera. W nowym interfejsie człowiek pisze pytanie, podczas gdy domysły komputera pojawiają się na ekranie w kolejności w rankingu, a słowa, które skłoniły komputer do zgadywania, są podświetlone.

Korzystając z tych informacji, badacz może edytować pytanie, aby ułatwić zadanie komputerowi bez zmiany znaczenia pytania. Pracując razem, ludzie i komputery opracowały 1213 pytań, które badacze przetestowali podczas zawodów, w których nawet najsłabszy zespół ludzki pokonał najsilniejszy system komputerowy.

Naukowcy twierdzą, że pytania te będą służyć nie tylko jako nowy zestaw danych dla informatyków, aby lepiej zrozumieć, gdzie zawodzi przetwarzanie języka naturalnego, ale także jako zestaw danych szkoleniowych do opracowywania ulepszonych algorytmów uczenia maszynowego.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja AlphaStar trafiła do oficjalnego rankingu StarCraft 2

Źródło: Techxplore