Geneza pandemii wirusa HIV

Międzynarodowy zespół naukowców prześledził historię wybuchu pandemii wirusa HIV. Badania zostały opublikowane w Science.

Epidemiolodzy uważają, że jego początek miał miejsce w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiko Konga, gdzie był gwałtowny wzrost populacji, rozwój prostytucji i wykorzystanie skażonych igieł w służbie zdrowia.

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Oxford oraz Leuven, zrekonstruował historię pandemii HIV poprzez analizę zapisów historycznych oraz próbek DNA wirusa. Sporządzili oni drzewo genealogiczne wirusa, które śledzi jego rozwój w czasie i przestrzeni. W oparciu o model statystyczny mogli oni zlokalizować start pandemii w 1920 roku w Kinszasie.

Osoby z HIV w Afryce Środkowej nie miały specyficznych objawów, które zostałyby zapisane w dokumentacji medycznej. Wirus powoduje upadek systemu immunologicznego, ludzie są łatwym celem dla innych chorób. Genetyka jest jedynym źródłem informacji.

Dane genetyczne wskazują, że wirus szybko rozprzestrzenił się dzięki Demokratycznej Republice Konga. Od końca 1930 roku do 1950 roku wirus rozprzestrzeniał się dzięki transportowi kolejowemu oraz podróżom rzekami Mbuji-Mayi i Lubumbashi.

HIV przeniósł się na ludzi znacznie wcześniej niż w 1920 roku, ale w Kinszasie szybko się rozmnożył i rozprzestrzenił.

Źródło: http://io9.com/, zdjęcie:  National Institutes of Health (NIH)