Elation Freedom ogłoszony jako pierwszy luksusowy hipersamochód z USA

elektryczny hipersamochód Elation Freedom

Na rynek elektrycznych hipersamochodów zmierza właśnie nowy gracz w postaci firmy Elation Hypercars z siedzibą w północnej Kalifornii w USA ze swoim wyjątkowym modelem Freedom.

Luksusowy hipersamochód Freedom

Firma Elation uważa, że jej hipersamochód Freedom będzie pierwszym hipersamochodem elektrycznym wyprodukowanym w Ameryce. Jego produkcja ma być wykonywana ręcznie i sprowadzać się do nadwozia samonośnego z włókna węglowego oraz trzech silników elektrycznych, napędzających cztery koła z obsługą wektorowania momentu obrotowego poprzez opatentowaną dwubiegową skrzynię biegów.

Czytaj też: Obejrzyjcie limitowany hipersamochód Apollo Intensa Emozione w akcji
Czytaj też: Hipersamochód Mercedes-AMG One z silnikiem F1 w ogniu kolejnych plotek
Czytaj też: Hipersamochód SSC Tuatara nowym rekordzistą maksymalnej prędkości

Łącznie, całkowita moc Freedom będzie wynosić 1427 koni mechanicznych, co przy wadze 1650 kilogramów zrobi z niego nie lada bestyjkę. Wystarczy jednak sięgnąć po opcjonalny dodatek czwartego silnika, aby zwiększyć ogólną moc do 1903 KM.

Wedle informacji uzyskanych przez serwis Motor1, Freedom rozpędza się do 96,5 km/h w 1,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna dobija do prawie 420 km/h. Po stronie zasięgu mowa o przynajmniej 480 km na jednym ładowaniu z podstawowym pakietem akumulatorów osadzonych nisko w podwoziu i 640 km w ulepszonym.

Czytaj też: Obejrzyj, jak elektryczny hipersamochód Lotus Evija śmiga po torze
Czytaj też: Musicie obejrzeć ten pokaz hipersamochodu Koenigsegg Regera
Czytaj też: Obejrzyj rozbijające się elektryczne hipersamochody Rimac C_Two w ważnym celu

Elation Freedom posiada zawieszenie z podwójnymi wahaczami podobnie jak bolidy F1, a aktywne systemy elementów aerodynamicznych i zawieszenia przyczyniają się do przyspieszenia bocznego rzędu 2,0 g podczas pokonywania zakrętów. Wiemy też, że do sprzedaży ma trafić również wersja spalinowa.

Jeśli mowa o tym, że Freedom będzie pierwszym elektrycznym hipersamochodem wyprodukowanym w Ameryce, to jest to zbyt odległe, jako że szybciej może powstać cacko XP-1 Hyperion bazujące na wodorze. Co ciekawe, oba samochody mają ruszyć ze sprzedażą w 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News