Elektryczna stymulacja odmładzająca mózg

Elektryczna stymulacja, mózg Elektryczna stymulacja, młodszy mózg, odmładzanie mózgu, Elektryczna stymulacja starsze osoby

Nowe badania sugerują, że krótka sesja elektrycznej stymulacji może odwrócić niektóre skutki starzenia się u starszych osób. Technika ta jeszcze nie jest gotowa do pierwszych eksperymentów, ale trwają nad nią bardzo intensywne badania.

Naukowcy zwerbowali 42 osoby w wieku od 20 do 29 lat oraz 42 osoby w wieku od 60 do 76 lat. Dzięki specjalnym zadaniom sprawdzili ich możliwości pamięci roboczej. Aktywność mózgu była monitorowana przez elektroencefalogram (EEG). Zadaniem ochotników była gra w znajdź różnice. Wszystkie osoby były zdrowe, bez demencji lub innych problemów.

Czytaj też: Na niebie nad Norwegią pojawiły się tajemnicze światła

W niektórych sesjach uczestnicy byli lekko stymulowanie dzięki technice zwanej przezczaszkową stymulacją prądem przemiennym. Trwało to przez 25 minut a uczestnicy przychodzi na prawdziwe oraz fałszywe sesje.

Osoby młodsze miały dokładność na poziomie 90% a starsze bliżej 80%. Jednakże dzięki stymulacji różnice znikły. Już po 12 minutach starsze osoby zaczęły wypełniać zadania tak samo dobrze jak młode. Efekt trwał do 50 minut po zakończeniu stymulacji.

Okazało się także, że osoby młode także lepiej wykonywały swoje zadania. Naukowcy chcą teraz skupić się na opracowaniu techniki, która pomoże osobom starszym. Możliwe, że w przyszłości każdy z nas będzie co jakiś czas chodził na takie zabiegi.

Czytaj też: Naukowcy kontrolują CRISPR za pomocą światła

Źródło: Livescience