Czy to są najstarsze skamieliny życia na Ziemi?

Naukowcy zbadają czy skały sprzed 3,7 miliarda lat zawierają niektóre z najstarszych skamieniałości życia na Ziemi. Ma to przełożyć się na poszukiwanie dowodów życia na Marsie.

Małe, trójkątne struktury znalezione w skałach były źródłem kontrowersji. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nie są one dowodem na istnienie wczesnego życia na Ziemi. Badacze, którzy analizowali skały Grenlandii, stwierdzili, że za ich kształtem mogą stać czysto geologiczne procesy.Nie ma wystarczających dowodów, aby pokazać, że do ich powstania doprowadziły drobnoustroje.

Naukowcy sądzą, że około 3,7 miliarda lat temu środowisko na Marsie było bardzo podobne do tego na Ziemi. Ich zdaniem wczesne formy życia mogły ewoluować w tym samym czasie na obu planetach. Nawet mimo faktu, że bardzo zimne i suche środowisko Marsa jest teraz uważane za pozbawione życia.

Pas Isua Greenstone w południowo-zachodniej Grenlandii jest uważany przez geologów za zawierający jedne z najstarszych skał na Ziemi. Do niedawna znaczna część tego obszaru pokryta była śniegiem. Dopiero w ciągu ostatnich kilku lat stopił się on na tyle, aby naukowcy mogli zbadać skały. W 2016 roku geochemik Allen Nutman i jego współpracownicy stwierdzili, że trójkątne struktury widoczne na powierzchni niektórych skał to przekroje stromatolitów w kształcie stożków. Miałyby to być małe, skamieniałe struktury zbudowane przez kolonie mikroorganizmów na dnach zbiorników wodnych.

Szybko pojawili się sceptycy co do tej teorii. Abigail Allwood ​​po zbadaniu skał nie wierzy, że ​​trójkątne struktury są skamieniałymi dowodami na istnienie bardzo wczesnego życia mikrobiologicznego. Allwood stwierdziła, że geochemia struktur była taka sama jak innych skałach, które nie zawierały żadnych stromatolitów.

Sprawa nadal nie została wyjaśniona, a naukowcy nie dają za wygraną. Z niedawnych badań wynika, że skorupa oceaniczna w Quebecu w Kanadzie może zawierać skamieniałości, które mają od 3,77 miliarda do 4,29 miliarda lat.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Na terenie USA znaleziono skamielinę najstarszego kwitnącego drzewa