Atmosfera Ziemi mogła przypominać dawniej tę na Wenus

kosmos

Kiedy Ziemia znajdowała się na początku swojej drogi, jej powierzchnia była prawdopodobnie pokryta oceanem magmy. Unoszące się znad niego gazy mogły powodować, że ówczesna atmosfera była równie toksyczna, co dzisiejsza, którą możemy zaobserwować na Wenus.

Jak miałby powstać rzeczony ocean? Na przykład na skutek zderzenia Ziemi z obiektem wielkości Marsa, który stopił sporą część młodej planety i doprowadził do powstania Księżyca. Gdy zbiornik wypełniony magmą uległ schłodzeniu, niektóre związki skondensowałyby się i utworzyły atmosferę.

Czytaj też: Jak powstał ten potrójny krater na Marsie?
Czytaj też: Burze na Marsie wyrzucają z niego wodę. To tak mogło wyginąć tamtejsze życie
Czytaj też: Rolnictwo na Marsie to nie przelewki. Poznaliśmy wyniki analiz

Paolo Sossi z ETH w Zurychu i jego współpracownicy użyli techniki zwanej lewitacją aerodynamiczną. W jej ramach niewielkich rozmiarów skalista kula unosiła się na szczycie strumienia gazu po tym, jak została podgrzana do temperatury około 1900 stopni Celsjusza. Stopiony, ciekły marmur otaczał tę kulę na podobnej zasadzie, jak ówczesna atmosfera otaczała Ziemię.

Atmosfera Ziemi przed miliardami lat mogła być pełna toksycznych gazów

Następnie naukowcy powtórzyli eksperyment, zmieniając skład strumienia gazu poprzez wymianę różnorakich związków. Chcieli w ten sposób ustalić prawdopodobny skład atmosfery młodej Ziemi. Poziom tlenu w stopionej próbce zmieniał się w zależności od składu gazu. Autorzy badania porównali te stopione marmurowe fragmenty do próbek skał pochodzących z płaszcza Ziemi, aby określić, która atmosfera najlepiej pasuje do zapisó geologicznych.

Czytaj też: Zobaczcie, jak mogą wyglądać erupcje wulkanów na Wenus
Czytaj też: Atmosfera Wenus zawiera aminokwasy występujące w DNA
Czytaj też: Sonda BepiColombo uwieczniła Wenus. Oto najnowszy filmik

Stwierdzili, że była to gęsta atmosfera pełna dwutlenku węgla i o stosunkowo niewielkiej zawartości azotu, podobna do atmosfery występującej obecnie na Wenus. Z kolei atmosfera na Marsie jest niemal identyczna pod względem składu, ale przy tym znacznie cieńsza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News