Test Asus ZenWiFi AC (CT8)

test Asus ZenWiFi AC (CT8), recenzja Asus ZenWiFi AC (CT8), review Asus ZenWiFi AC (CT8), opinia Asus ZenWiFi AC (CT8)

Asus ZenWiFi AC (CT8) to kolejne mesh WiFi, z jakim mam okazję się zapoznać. Czy uda mu się pokryć dobrym zasięgiem cały dom?

Specyfikacja Asus ZenWiFi AC (CT8)

Urządzenia doszły w sporym opakowaniu. W środku są ładowarki, instrukcja oraz kabel ethernet – dodatki są całkowicie standardowe. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

Czytaj też: Test Asus AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack)

Routery wyglądają dobrze. Są one czarne, więc powinny świetnie prezentować się w nowoczesnym mieszkaniu. Dokładne wymiary każdego z urządzeń to 160 mm x 75 x 161,5 mm a ważną one po 730 g. Z przodu znajduje się mała dioda informująca o pracy urządzenia. Z tyłu jest cała gama wejść i wyjść: RJ-45 WAN, 3x RJ-45 LAN, USB 3.1 Gen1. Urządzenie stoi na gumowym wyłożeniu, przez co nie powinno się ślizgać na meblach.

Asus ZenWiFi AC (CT8) oferuje anteny wewnętrzne. Jest ich sześć sztuk, więc zasięg powinien być całkiem niezły. Producent deklaruje pokrycie ok. 500 metrów kwadratowych, czyli nawet ogromne domy powinny wszędzie mieć niezły zasięg.

Urządzenia mają 128 MB pamięci flash oraz 256 MB pamięci RAM. Pracują one na częstotliwości 2,4 GHz i dwóch 5 GHz. W zależności od połączenia prędkości to:

  • 802.11a: 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
  • 802.11b: 1, 2, 5.5, 11 Mbps
  • 802.11g: 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
  • 802.11n: 300 Mbps
  • 802.11n 256QAM: 400 Mbps
  • 802.11ac (5GHZ-1): 867 Mbps
  • 802.11ac (5GHZ-2): 1733 Mbps

Zestaw oferuje także obsługę szyfrowania WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise. Nie zabrakło też obsługi WPS – tutaj spory plus dla Asusa. Przycisk WPS znajduje się na spodzie urzadzeń. Z pozostałych technologii warto też wspomnieć o MU-MIMO, QoS, AiProtection Pro czy kontroli rodzicielskiej. Jest też personalna chmura czy obsługa serweru druku.

Aplikacja i konfiguracja Asus ZenWiFi AC (CT8)

Aplikacja na smartfona nazywa się Asus Router. Od razu przekieruje Was ona do konfigurowania sieci. Początkowo miałem problem, bowiem apka nie wykrywała routera – dopiero za którymś razem zobaczyła go i przeszedłem do procesu tworzenia sieci.

Ten jest bardzo prosty – aplikacja jest po polsku, więc problemów z konfiguracją nie powinniście mieć. Podczas kolejnych kroków stworzycie sieć, nadacie jej nazwę i hasło. Także stworzycie login i hasło – przyda się do logowania przez przeglądarkę.

Sama aplikacja oferuje mnóstwo opcji i konfiguracji. Możecie dowolnie zmieniać sieć, włączyć sieć dla gości, QoS, ochronę rodzicielską czy podejrzeć podłączone urządzenia. Bardzo łatwo tez możecie dodać kolejny router do sieci mesh, jeśli jest taka potrzeba. Całość jest prosta w obsłudze i intuicyjna.

Testy Asus ZenWiFi AC (CT8)

Testy sygnału wykonałem w dwupoziomowym mieszkaniu. Jego plan macie poniżej – zielonym kółkiem zaznaczyłem położenie głównego routera a czerwonym drugiego routera. W mieszkaniu zawsze był problem z Wi-Fi – do dalej oddalonych pokojów bez sieci mesh ono nie docierało. Testy wykonałem przy wykorzystaniu smartfona Oppo Reno.

Miejsce pomiarowedBm
1-16
2-54
3-43
4-57
5-73
6-16
7-42
8-48
9-33
10-52

W testach wykorzystałem sieć stworzoną przy pomocy Smart Connect. Technologia ta sama decyduje, która sieć zapewni najlepszy sygnał i to do niej podłączane są urządzenia.

Jak sami widzicie sieć mesh bez problemów pokryła całe mieszkanie. Wyniki testów są wręcz świetne – jakość sygnału nawet na najdalej oddalonym miejscu (balkonie) jest lepsza od konkurencyjnych rozwiązań. Dzięki temu bez problemów wykorzystacie pełny potencjał sieci.

Nie ma też problemów z przełączaniem się pomiędzy routerami – jest to bardzo płynne i nawet tego nie zauważycie. Ważne, że sygnał zawsze jest mocny, co pozwala na bezproblemowy dostęp do internetu.

Podsumowanie testu Asus ZenWiFi AC (CT8)

Asus ZenWiFi AC (CT8) kosztuje ponad 1800 zł. Cena jest wysoka, ale sama jakość sieci mesh jest również bardzo wysoka. Urządzenia pokrywają bardzo duży obszar, co widać w testach – nawet za kilkoma ścianami sygnał jest dosyć mocny, co pozwala na bezproblemowe korzystanie z internetu.

Konfiguracja Asus ZenWiFi AC (CT8) jest również łatwa – wystarczy pobrać odpowiednią aplikację na smartfona i postępować zgodnie z opisem. Przez tą samą aplikację możecie dokonać konfiguracji sieci i włączyć wszystkie dostępne opcje.

Urządzenia też całkiem nieźle wyglądają – w salonie czy sypialni ładnie powinny się one wtopić w tło. Moim zdaniem wysoka cena Asus ZenWiFi AC (CT8) jest w pełni uzasadniona – za taką jakość warto więcej zapłacić.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.