Asteroida o rozmiarach najwyższego budynku na Ziemi zbliża się w stronę naszej planety

Jeśli wierzyć naukowcom z NASA, w stronę naszej planety zbliża się sporych rozmiarów asteroida, która mogłaby rywalizować z wysokością Burj Khalifa – najwyższego budynku na świecie, położonego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obiekt znajdzie się w pobliżu Ziemi w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Asteroida 2000 QW7 ma dość nieregularny kształt i mierzy od 290 do 650 metrów średnicy, mając przy tym długość niemal odpowiadającą wysokości słynnemu Burj Khalifa, który liczy sobie 828 metrów. Asteroida jest tak ogromna, że ​​jest prawie dwa razy większa niż amerykański Empire State. Według badaczy z CNEOS obiekt minie naszą planetę około 14 września.

Czytaj też: Astronom zarejestrował uderzenie asteroidy w Jowisza

Na szczęście 2000 QW7 nie jest w stanie nam zagrozić. Porusza się niesamowicie szybko, z prędkością ok. 23 100 kilometrów na godzinę. Poza tym, mimo że jest skatalogowana jako obiekt blisko Ziemi, znajdzie się dość daleko od naszej planety. Asteroidy i inne obiekty kosmiczne zyskują bowiem to miano, jeśli przelatują w obrębie 1,3 jednostki astronomicznej od naszej planety.

2000 QW7 powinna minąć Ziemię w odległości 0,03564 jednostek astronomicznych, co odpowiada 5,3 mln kilometrów. Jest to niemal 14 razy większy dystans niż ten dzielący naszą planetę oraz Księżyc.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Dlaczego astronomowie nie zauważyli sporej asteroidy, która minęła Ziemię?