Archeolodzy odkryli długo zaginione baptysterium

baptysterium, hagia sophia, odkrycia hagia sophia, baptysterium hagia sophia, badania hagia sophia,

Archeolodzy odkryli coś, co może być dawno utraconym Wielkim Baptysterium. Zostało to znalezione w największej chrześcijańskiej katedrze, jaka kiedykolwiek została zbudowana.

Mowa tutaj o Hagia Sophia, która znajduje się w Stambule. Oprócz baptysterium archeolodzy dokonali także kilku innych odkryć. Sama katedra ma dosyć długą historię. W 532 roku seria zamieszek doprowadziła do spalenia kościoła Hagia Sophia, w odpowiedzi, na co cesarz nakazał budowlę potężnej katedry o tej samej nazwie. Ukończona ona została w 537 roku. W 1453 roku Imperium Osmańskie zdobyło Konstantynopol i przekształciło ją w meczet. Dzisiaj jest ona muzeum.

Czytaj też: Niedługo czekają nas większe powodzie

Badania mające miejsce w latach 2004-2018 znalazły mnóstwo ciekawych rzeczy. Naukowcy zidentyfikowali bibliotekę, nowe struktury na północy, zachodzie i południu, ślady marmuru otaczającego katerę w VI wieku czy średniowieczne malowidła. Baptysterium jest więc największym odkryciem, ale nie jedynym ważnym dla naszej historii.

Jednym z ciekawszych odkryć jest także krąg wykonany z magmowej skały. Bizantyjski cesarz stał na tym podczas ceremonii religijnej. Jak sami widzicie, nawet budynki, które wydają się dobrze zbadane mogą ciągle kryć sporo tajemnic z przeszłości.

Czytaj też: Naukowcy zaobserwowali najrzadsze wydarzenie w historii

Źródło: Livescience