Wyrzuć kluczyki i weź iPhone, czyli Apple CarKey

Apple CarKey,

Chociaż w Polsce pokornie czekamy na elektroniczne prawo jazdy, wkrótce iPhone będzie zastępował nam nawet kluczyki do auta. Oto funkcja Apple CarKey.

Podczas Apple Worldwide Developers Conference miało miejsce ogłoszenie CarKey jako nową funkcję, która pojawi się w iOS 14. Co ważne, długo nie trzeba będzie czekać na współpracujące z tym samochody, bo pierwszym pojazdem obsługującym tę funkcję będzie zapowiedziana już seria 5 BMW.

CarKey korzysta z tej samej technologii, dzięki której możecie płacić telefonem, czyli NFC. Właściciel musi przytrzymać albo smartwatcha, albo iPhone w pobliżu określonej części drzwi, ale to nie koniec całej procedury. Żeby odblokować samochód osoba musi uwierzytelnić swoją tożsamość za pomocą Face ID lub Touch ID. Istnieje jednak również opcja Express, aby pominąć krok z uwierzytelnianiem (via Motor1).

CarKey pozwala również właścicielowi udostępnić klucz cyfrowy innym osobom za pośrednictwem wiadomości. To już od właściciela zależy, czy odbiorca będzie mógł tylko odblokować bagażnik, drzwi, czy również odpalić samochód.

Czytaj też: Volkswagen Arteon 2021 z nowym zwiastunem. Czekacie?

Co ważne, CarKey działa do pięciu godzin po rozładowaniu iPhone, ponieważ technologia NFC sama w sobie jest pod tym kątem oszczędna. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że ten pomysł nie jest nowy w branży – Tesla i Hyundai już zapewniają podobną funkcję… tyle że z brakiem nowatorskiego dzielenia się dostępem.

Teraz czekać tylko na aktualizacje iOS 14 – ta zadebiutuje już we wrześniu?

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News